Nuo sunykimo gelbstimas Dotnuvos buvęs bernardinų vienuolynas

2010 02 01 | Kategorijoje: Krašto istorijos puslapiai

Šiuo metu vykdomi Dotnuvos (Kėdainių r.) buvusio bernardinų vienuolyno tvarkymo darbai. Dotnuvos bažnyčios ir buvusio vienuolyno ansambliui priklausančio vienuolyno vakarinio korpuso tvarkymo darbų projektą sudaro avarijos grėsmės pašalinimo ir restauravimo darbai.

Šio projekto įgyvendinimui jau skirta 625,7 tūkst. Litų, iš jų didžiąją dalį – 587,7 tūkst. litų skyrė Kultūros paveldo departamentas (KPD), o 38 tūkst. litų – Kėdainių rajono savivaldybė. Buvusio vienuolyno tvarkymo darbai turėtų būti tęsiami 2010 m. Užbaigti numatytus darbus reikia 170 tūkst. litų.

Vienuolyno tvarkybos darbų projekto vadovė – architektė Irena Staniūnienė, darbus vykdantis rangovas – UAB „Struktūra“.

Prieš pradedant tvarkymo darbus XVIII a. statytas vienuolynas buvo itin prasto būklės. Dėl XX a. nugriautų dviejų korpusų, sunaikintų perdangų, daugelyje vietų suardytų pastogės konstrukcijų, vakarinis vienuolyno pastatas buvo avarinės būklės – trūkinėjo pastato skliautai, į išorę skėtėsi sienos, plėšydamos skliautų mūrą.

Šiuo metu vykdomi vienuolyno pamatų stiprinimo darbai, metaliniais elementais sutvirtintos trūkinėjančios pastato sienos. Šalinant avarijos grėsmę dar bus atliekami šie darbai: sutvirtinamos trūkusios skliautinės perdangos, stogo konstrukcijoje pakeičiami deformuoti ir supuvę mediniai elementai, maksimaliai išlaikant senuosius jungimo būdus ir profilius, įrengiama pamatų hidroizoliacija. Stogas bus dengiamas čerpėmis, kurių forma būdinga baroko laikotarpiui.

Projektu numatoma užtaisyti plyšius sienų ir skliautų mūruose, įrengti prie pamatų besikaupiančio vandens surinkimo ir nutekėjimo sistemą.

Restauruojamas vienuolyno korpusas yra vienas iš Dotnuvos bažnyčios ir buvusio vienuolyno ansamblio pastatų, statytų XVIII a. Žemes šio komplekso statybai dovanojo ir jo statyba fundavo didikai Bžostovskiai. Bernardinams priklausęs vienuolynas buvo mūrinis, dviejų aukštų, keturkampio plano su kvadratiniu vidaus kiemeliu. 1842-1845 m. vienuolyno pastatai buvo remontuoti ir nežymiai perplanuoti.

Vienuolynas Dotnuvoje nustojo veikti 1864 m. Iki 1870 m. pastatai buvo nuomojami, vėliau juose veikė Nikolajaus vardo liaudies mokykla. Tik 1888 m. bažnyčia atgavo vienuolyną, tuo metu dar buvusį keturių korpusų su vidaus kiemu.

I-ojo Pasaulinio karo metais nugriautas šiaurinis korpusas, o kartu su juo ir įvažiavimo į vidinį kiemą vartai. Tarpukaryje nugriautas ir pietinis korpusas. Šiuo metu vienuolyną sudaro du atskirai stovintys stačiakampio plano pastatai – buvę rytinis ir vakarinis korpusai.

Kultūros ir Paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos

Knypava.lt

Vienas komentaras į “Nuo sunykimo gelbstimas Dotnuvos buvęs bernardinų vienuolynas”

  1. smalsutis rašo:

    o kam dabar šis vienuolynas priklauso? Bažnyčiai ar valstybei?

Rašykit komentarą

Saugumo kodas:

Knypava.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.

Knypava.lt privalo informuoti specialiąsias Lietuvos tarnybas apie įžeidžiančių, smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokią neapykantą skatinančių komentarų autorių duomenis. O taip pat gali tai padaryti savo iniciatyva. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus.