Šiaurietiškas vaikščiojimas: verta pabandyti, lengva pamėgti

2010 02 02 | Kategorijoje: Palėpė
Prisiminkite: kada pastarąjį kartą lankėtės sporto prekių parduotuvėje? Ne „Audime“ ar „Nike“, o ten, kur parduodamas inventorius. Jei jūs ne treneris ar kūno kultūros mokytojas ir neturite mokyklinio amžiaus vaikų, spėju, seniai.

Pats laikas užeiti, įsigyti šiaurietiško vaikščiojimo lazdas ir imtis naujo mokslo - Alytuje gausėja šiaurietiško vaikščiojimo mėgėjų būrys. Pasak neformalaus jo vado alytiškio Vido Marculevičiaus, „šis dalykas yra didesnis sportas, nei iš pirmo žvilgsnio atrodo“.

Tarp sporto ir pramogos. Padidinau - pradėti reikia ne nuo lazdų, o nuo savęs. Iškrapštyti iš savęs giliai užmigdytą mintį, kad štai esą „nuo pirmadienio pradėsiu mankštintis“.Kiekvienas iš savo patirties žinom, kaip nuoširdžiai to norime ir ketiname… Jau kaip ir matome save ankstėliau atsikėlusį ir bepradedantį dieną ne nuo arbatinuko užkaitimo, o nuo fizinių pratimų… (Neerzindama žmonių apie žygį į tikrą sporto klubą, kur reikia mokėti, nekalbėsiu.)

„Sportuoti yra gerai, - pritaria V.Marculevičius, - bet tiems, kas neprisirengia ar neprisiverčia, ar neturi sąlygų, šiaurietiškas vaikščiojimas kaip tik. Pagaliau ir Lietuvoje (nes kilo Suomijoje apie 1970 metus) jis atrandamas kaip puikus laisvalaikio praleidimo, bendravimo ir sveikatos stiprinimo būdas, tinkamas bet kokio amžiaus žmonėms.“

Alytiškis juo susidomėjo maždaug prieš pusę metų. Savarankiškai susirado vilnietį Valdemarą Chmelevskį, susipažino su specialius kursus Vokietijoje išėjusiu druskininkiečiu kineziterapeutu Valdemaru Tautkumi. Išmoko šiaurietiško ėjimo techniką, gavo sertifikatą ir, tapęs instruktoriumi, moko kitus.

Estijoje, Latvijoje, Lenkijoje ši sporto šaka populiaresnė, Lietuvoje jos entuziastų asociacija dar tik kuriama, aiškios struktūros neturima, tačiau mėgėjų gretos tankėja. Tarp pirmų kregždžių - alytiškė gydytoja reumatologė, „Artrito“ klubo medicinos vadovė Virginija Lietuvininkienė. Jei tik gali, kasdien po darbo treniruojasi Jaunimo parke.

Ne visos sporto šakos visiems vienodai patinka, ne kiekvienam ir rekomenduotinos, sako net kelias išmėginusi moteris. Vyresniems žmonėms, kuriems patartina patausoti sąnarių kremzles, bėgiojimas nepriimtinas, o štai vaikščiojimas su lazdomis tinka, nes kiekvienas gali pasirinkti krūvį pagal savo galimybes.

Vieniems pramoga, kitiems rimta treniruotė

V.Marculevičius taip pat nuolat sportuoja. Galima sakyti, visą sąmoningą gyvenimą - nuo penktos klasės. Jis - kūno kultūros mokytojas metodininkas, 27-erius metus dirba Vidzgirio pagrindinėje mokykloje. Buvo bėgikas, lengvaatletis, labai domėjosi futbolu, krepšiniu, kalnų slidėmis. Dabar kitas sporto šakas nustelbė šiaurietiškas vaikščiojimas.

„O kaipgi - šis sportas tikrai vertas pagyrų. Jis - kaip pažiūrėsi - gali būti turiningas laisvalaikio praleidimo būdas, pramoga arba treniruotė. Jis nelygintinas su paprastu vaikščiojimu, o lazdos - su slidžių lazdomis. Šliuoždami slidėmis naudojame daugiau jėgos, lazdos reikalingos atsispirti, o vaikštant - pasiremti. Vyresnio amžiaus žmonės save nurašo manydami, kad yra per seni imtis šio sporto. Tai netiesa, - sako Valentino dienos išvakarėse penkiasdešimtmetį švęsiantis vyras. - Kiek pastebiu, šiaurietiškas vaikščiojimas nedomina tik vaikų - jie gali ir nori bėgioti, žaisti. Visiems kitiems jis nepakeičiamas. Bet gautum tik pusę naudos, jei eidamas liktum nepastebėjęs žalios eglės ar žydro dangaus… Tai ne tik fizinė iškrova, bet ir didelis emocinis pasitenkinimas.“

Ne mada, o požiūris į save

Šiaurietiško vaikščiojimo instruktorius V.Marculevičius treniruotėms ir mokymo pratyboms renkasi Vidzgirio mišką, Alytaus šilelį. Svarbu, kad būtų kietesnis pagrindas - takas arba suplūktas sniegas. Ypač gražus maršrutas - nuo „Dzūkijos vandenų“ administracijos pastato tolyn į Vidzgirio mišką.

„Negaliu sakyti, kad nerūpi pajamos, bet tai ne vienintelis dalykas. Man smagu, kad sparčiai daugėja sportuojančių alytiškių - dviratininkų, riedutininkų, periodiškai išeinančių tiesiog pasivaikščioti. Žmonės šviesėja, vis labiau vertina teigiamą sporto poveikį. Tikrai laikas atsikratyti požiūrio, kad fizinis darbas lygus sportui. Juk, pavyzdžiui, kasant žvyrą dirba tik tam tikra raumenų grupė, o tikslingai sportuojant - visas kūnas. Šiaurietiškas vaikščiojimas - ne naujausia mada, o sportas, kurio naudą ir reikšmę sunku pervertinti“, - sako Vidas.

Kartais nepažįstami žmonės pasišaipo, esą vyras, matyt, bus pamiršęs slides, vienas grupelę su lazdomis einančių vaikščiotojų palaikė aklaisiais, dar kiti teiraujasi, ar negalėtų taip sportuoti su paprastomis lazdomis. V.Marculevičius atsako panašiai kaip santūrus komentatorius šmaikščioje „Klausimėlio“ laidoje: „Šiaurietiško vaikščiojimo lazdos skiriasi nuo slidžių lazdų. Labai svarbu jas specialiai parinkti pagal ūgį. Žinoma, žmogus galėtų prisitaikyti ir lazdyno lazdeles, bet kaip atrodys?“ Instruktorius neneigia: be fizinės ir emocinės būklės gerinimo, svarbus ir estetinis pasigėrėjimas. „Iškalbingas pavyzdys - dvi sportuojančios damos. Energingai žingsniuojančią su lazdomis pasiveja suprakaitavusi bėgikė. Kuri iš jų gražesnė?“ - klastingai nusišypso.

* * *

Pasak žinovų, nesunku rasti bent 10 priežasčių, kodėl verta pabandyti ir lengva pamėgti šiaurietišką vaikščiojimą:

* ėjimo technika svarbi, bet su instruktoriumi pratimas po pratimo išmokstama per vieną ar du užsiėmimus;

* iki 30 proc. mažesnė apkrova judėjimo aparatui, todėl ypač tinka turintiesiems problemų dėl sąnarių ir nugaros;

* veiksmingai atpalaiduoja kaklo ir sprando raumenis, treniruoja visos viršutinės kūno dalies raumenyną;

* gerina širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo aparato darbą;

* sportuojama gryname ore - nei patalpų ribotumo, nei kondicionuojamo oro;

* nedidelė investicija į inventorių: lazdos - nuo 85 litus kainuojančių lietuviškų, pagamintų bendrovėje „Karbolita“, iki 350 litų siekiančių užsieninių;

* nereikia taikytis prie nustatyto treniruočių grafiko ir vietos, pastaroji pasirenkama pagal savo norą;

* nėra sezoniškumo - tinkamai apsirengus ir patogiai apsiavus galima sportuoti bet kuriuo metų laiku ir bet kokiu oru;

* smagu vaikščioti su bendraminčiais, bet malonu ir netrukdomam pabūti vienam, ypač po darbo triukšmingoje aplinkoje;

* pakankamas gauto deguonies kiekis pažadina organizmą gaminti vadinamuosius „laimės hormonus“ - dažnas būna nustebintas po treniruočių patiriamo minčių lengvumo ir optimizmo jausmo.

Susidomėjusieji V.Marculevičiui gali parašyti adresu: www.eiksiaurietiskai@gmail.com

 

Lina Tumasonienė

laikraštis ,,Alytaus naujienos“

Knypava.lt

Vienas komentaras į “Šiaurietiškas vaikščiojimas: verta pabandyti, lengva pamėgti”

  1. turistas rašo:

    su tom lazdom ypač mėgstama vaikščioti kalnuotose šalyse - pvz, Austrijoj tokie vos kelių metų pypliai vaikšto su lazdutėmis. Ir saugu, ir patogu, ir sportas

Rašykit komentarą

Saugumo kodas:

Knypava.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.

Knypava.lt privalo informuoti specialiąsias Lietuvos tarnybas apie įžeidžiančių, smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokią neapykantą skatinančių komentarų autorių duomenis. O taip pat gali tai padaryti savo iniciatyva. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus.