Kompiuteris nori būti draugišku žaislu

2010 02 08 | Kategorijoje: Žiniasklaida

Lietuvą pasiekus šalčių bangai, vieno miestelio bibliotekininkė prieš televizijos kameras džiaugėsi, kad nevykstant pamokoms prie kompiuterių susigūžę vaikai nejaučia šalčio – pernelyg įsijautę.

Be šio keisto privalumo kompiuteriniai žaidimai pristatomi ir kaip ugdantys loginį mąstymą, mokantys strateginio planavimo ar tiesiog suteikiantys istorinių žinių. Žinoma, dažniau kyla visuomenės pasipiktinimas – dėl žiauraus elgesio, prarandamo realybės jausmo ar anoniminio bendravimo internetu. Minėdami vasario 9-ąją – saugesnio interneto dieną – pamąstykime, su kokiomis problemomis susiduriame.

Kompiuteriniai žaidimai – neatsiejama šių dienų vaikystės dalis, kuri neišvengiamai daro įtaką tolesniam asmenybės formavimuisi ir žmogaus santykiui su pasauliu ateityje. Atidesni tėvai jau stengiasi dalyvauti vaikui išsirenkant kompiuterinį žaidimą.

Nebeužtenka atžalai nupirkti pageidaujamą dėžutę su kompaktiniu disku – būtina perskaityti žaidimo aprašymą, suprasti jo esmę, verta netgi pastebėti žaidimo eigą. Tai gelbsti ne tik saugant nepilnametį nuo žalingos informacijos, bet ir stebint jo polinkius ir bendraujant su juo.

Naktys interneto kavinėje – jau praeitis?

Vaikų noras žaisti kompiuterinius žaidimus Lietuvos tėvus užklupo nepasiruošusius. Vienus dėl menko kompiuterinio raštingumo, kitus dėl šio įrankio svarbos nesuvokimo. Greitai atsirado verslininkų, kurie mažamečiams galėjo pasiūlyti viską – ir kompiuterį, ir naujausius kompiuterinius žaidimus, ir galimybę žaisti juos internete.

Prieš penketą metų buvo nustatyta, kad 59 proc. nepilnamečių lankosi interneto kavinėse. Beveik pusė vaikų ir paauglių tuomet prisipažino užsibūnantys jose – 36 proc. iki vėlumos, 10 proc. – iki išnaktų.

Tačiau ši problema, rodos, beveik išspręsta – interneto kavinių Lietuvoje sumažėjo šešis kartus. Daugiausia tai lėmė išaugęs nemokamų interneto prieigos taškų skaičius – namuose, mokykloje, universitete, bibliotekoje. Lietuva tapo tankiausia interneto prieigos taškų šalimi Europos Sąjungoje.

Tačiau ar vien kompiuterio atsiradimas namuose viską išsprendžia? Tėvai gali džiaugtis, kad vaikas vėlų vakarą namuose, tačiau daugelis pripažįsta sunkiai ribojantys vaiko praleidžiamą laiką prie kompiuterio, ypač žaidžiant kompiuterinius žaidimus.

Vaikai žaidžia drauge, bet internetu

Jauni europiečiai yra pati gausiausia interneto vartotojų auditorija, todėl interneto kokybė yra aktuali kiekvienam tėvui – tiek saugant nuo kenksmingos informacijos nepilnamečius, tiek paverčiant internetą funkcionaliu ir lanksčiu įrankiu. Europos Komisija yra įsteigusi draugiško interneto informacijos centrus visose 27 bendrijos šalyse, sujungtus tinklu „INSAFE“.

Taip pat veikia nemokami pagalbos centrai „INHOPE“, priimantys bendruomenės narių skundus dėl informacijos internete, kuri gali būti kenksminga. Sprendžiant iškilusias problemas pasitelkiami partneriai iš viso pasaulio – JAV, Rusijos, Australijos, Kanados ir kitur. Lietuvoje pranešti apie tokią informaciją galima internetu.

Be to, mūsų šalį pasiekia kiti Europos finansuojami projektai, prieinami kiekvienam tėvui, susirūpinusiam vaiko žaidžiamais kompiuteriniais žaidimais. Visos Europos žaidimų informacijos sistema „PEGI Online“ kaip tik skirta nežalingai produkcijai atpažinti.

Apsilankius jų svetainėje, suaugusiajam galima greitai ir suprantamai įsisavinti esminę informaciją apie interneto ir kompiuterinius žaidimus, jų tipus ir veikimo principą – jeigu žaidimo pakuotė mirga nuo miglotų aprašymų, o susižavėjęs mažylis pasakoja pernelyg vaizdžiai. „PEGI“ lipduką radus ant kompiuterinio žaidimo pakuotės ar naršyklinio žaidimo svetainėje, verta atkreipti dėmesį – žaidimo kūrėjas sąmoningai išvengė ar pašalino žalingą turinį dėl jūsų vaiko.

Kai jaunas žmogus imasi veiklos internete, nesvarbu, ar tai būtų namų darbai ar žaidimas, jis turi aiškiai suvokti savo veiksmus – neišduoti savo asmeninių duomenų, laikytis žaidimo taisyklių ir elgtis garbingai.

Psichologai pataria skatinti vaiką dalintis savo laimėjimais ir įspūdžiais su namiškiais ir neleisti užsisklęsti internete. Deja, nedaugelis suaugusiųjų nutuokia, kad internetas taip pat geba auklėti jų atžalas. Kad jis tai darytų tinkamai, tikrai verta pasidomėti, kuo virtualioje erdvėje užsiėmęs jaunasis internautas.

Patarimai tėvams:

- Vaikų kompiuteryje įdiekite interneto turinio filtravimo programas. Tai apsaugos jūsų vaikus nuo netinkamo turinio informacijos. Tokios programos pagal jūsų pasirinkimą blokuoja pornografijos, pedofilijos, smurto vaizdų ar necenzūrinių žodžių turinčias interneto svetaines.

- Kalbėkite su savo atžalomis, žinokite, kuo jie domisi internete. Praleiskite šiek tiek laiko kartu naršydami internete, paprašykite, kad vaikai parodytų, ką įdomaus jie atrado virtualioje erdvėje, o jūs savo ruožtu pasidalinkite savais atradimais.

- Įsitikinkite, kad jūsų vaikai žino, kaip saugiai naudotis internetu. Priminkite vaikams, kad prisijungus negalima atskleisti savo vardo, adreso, amžiaus telefono numerio ir kitos asmeninės informacijos.

- Net 35% vaikų patyrė priekabiavimą internetu, o 53% vaikų prisipažino, kad jie priekabiavo prie kitų, naršančių internete, taigi jūsų vaikas taip pat gali būti potenciali internetinių patyčių auka.

Leiskite savo vaikams suprasti, kad jie yra atsakingi už savo elgesį internete. Padėkite jiems įsisąmoninti, kad jų veiksmai virtualiame pasaulyje turi tokias pačias pasekmes kaip ir realiame.

Europosistorijos.lt

Knypava.lt

Komentarai 2 į “Kompiuteris nori būti draugišku žaislu”

  1. nuomonė rašo:

    dar po gero penkmečio reiks įkurti kompiuterijos priklausomybės namus. kai šių dienųi vaikai nebegalės patys sustoti. nieko gero iš to kompiuterio nebus. juk mokslo pradžių pradžia atsirado būtent stebint įvairius reiškinius ir procesus, po to juo pritaikant ir panaudojant reliame gyvenime. kokia bus kompiuterinuku ateitis, ir kaip pakenks-matysim ateityje.

  2. roma rašo:

    Geriau lai prie kompo spanksta nei aikštėj narkotikus kalasi…

Rašykit komentarą

Saugumo kodas:

Knypava.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.

Knypava.lt privalo informuoti specialiąsias Lietuvos tarnybas apie įžeidžiančių, smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokią neapykantą skatinančių komentarų autorių duomenis. O taip pat gali tai padaryti savo iniciatyva. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus.