Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras organizuoja akciją

2010 02 10 | Kategorijoje: Krašto naujienos

Vasario 11 – oji – pasaulinė ligonių diena

Pasaulinė ligonių diena kviečia apmąstyti, ką žmogui reiškia sveikata, darna su savimi pačiu ir jį supančiu pasauliu. Tai galimybė suvokti pagalbos ligoniams reikšmę, palinkėti stiprybės sveikatos apsaugos darbuotojams, visiems žmonėms, savo kasdiene veikla prisidedantiems prie sveikesnės visuomenės kūrimo. Šią dieną  žmonės raginami nuolat rūpintis ir stiprinti savo sveikatą bei nelikti abejingiems sveikatos sutrikimų užkluptiems asmenims.

Statistikos departamento prie LR vyriausybės duomenimis, pagrindinė vyrų ir moterų sergamumo priežastis – kraujotakos sistemos ligos. Kiek mažiau asmenų į gydymo įstaigas kreipiasi dėl kvėpavimo sistemos sutrikimų, jungiamojo audinio ir skeleto - raumenų, urogenitalinės sistemos ligų.

VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro statistika patvirtina minėtą informaciją. Įstaigos aptarnaujamame rajone 2009 metais daugiausia užregistruota kraujotakos sistemos susirgimų – 11258, jie sudaro 25% visų registruotų sveikatos sutrikimų. Beveik dvigubai mažesnis susirgimų skaičius dėl kvėpavimo sistemos ligų – 6051. Užregistruoti 4893 jungiamojo audinio ir skeleto – raumenų sistemos susirgimai, 3639 urogenitalinės sistemos, 2829 virškinimo sistemos ligos.

Vertinant ligų paplitimą vaikų tarpe 2009 metais matyti, jog daugiausia buvo sergama kvėpavimo sistemos ligomis, jos sudaro beveik 80% visų susirgimų. Asmenis iki 15 metų amžiaus 7% sudarė virškinimo sistemos ligos. Kiek mažiau (5%) užregistruota odos ir poodžio susirgimų.

Mažieji pacientai į gydymo įstaigą kreipėsi ir dėl traumų, apsinuodijimų bei kitų išorinių priežasčių padarinių, jungiamojo audinio ir skeleto - raumenų sistemos ligų, psichikos ir elgesio sutrikimų ir kitų negalavimų.

Sveikatos sutrikimus nulemiantys veiksniai

Yra tik keletas ligų rizikos faktorių, kurių mes negalime keisti – tai amžius, lytis ir paveldimumas. Kitus veiksnius – nepakankamą fizinį aktyvumą, antsvorį, padidėjusį cholesterolio bei trigliceridų kiekį, gliukozės koncentraciją kraujyje, netinkamą mitybą, hipertenziją, rūkymą, stresą mes galime valdyti. Gyventojų sveikatos sutrikimus dažnai nulemia socialinės bei ekonominės sąlygos - neturtas, nedarbas, netinkamas būstas, pavojingos darbo sąlygos, užterštumas, socialinės paramos stygius ir pan.

Vien tik medikų pastangomis didesnių teigiamų rezultatų, siekiant išsaugoti, stiprinti ar atstatyti sveikatą, pasiekti nelengva. Pagrindinis proceso veikėjas yra asmuo, su savo charakteriu, temperamentu, susiformavusia asmenybe, savomis amžiaus savybėmis, psichine ir fizine būkle, padedančia ar trukdančia išsiugdyti gerą sveikatą. Tačiau dažnai tik suaugus ir subrendus, o dar dažniau užklupus ligoms vertinama sveikata ir pradedame ieškoti būdų, kaip ją susigrąžinti.

Akcija

Minint Pasaulinę ligonių dieną, vasario 11 - ąją, nuo 9 iki 15 val., visiems besirūpinantiems savo sveikata VšĮ Kėdainių PSPC Sveikatos kabinete Nr. 45 (Budrio g. 5) nemokamai ir be išankstinės registracijos:

  1. tiriamas cholesterolio, trigliceridų ir cukraus kiekis kraujyje (rezultatai tikslesni, kai tyrimai atliekami nevalgius);
  2. skaičiuojamas kūno masės indeksas (KMI),
  3. matuojamas  arterinis kraujo spaudimas (AKS),
  4. kūno riebalų matuokliu nustatomas procentinis kūno riebalų kiekis.

Šis metodas analizuoja elektrinę varžą kūno audiniuose ypatingai silpnos elektros srovės pagalba. Nors nėra žinomas pašalinis poveikis, tyrimą atlikti nepatariama: sergant ūmiomis infekcinėmis ligomis, asmenims, turintiems medicininius implantus (pvz. stimuliatorius, klausos aparatus), asmenims, sergantiems bet kokia širdies liga. Teigiama, kad tyrimo duomenys gali būti netikslūs nėščiosioms, sergantiems osteoporoze, vaikams, turintiems patinimus, atliekantiems dializę, karščiuojantiems pacientams.

5.  platinama informacinė mokomoji medžiaga sveikatos stiprinimo, ligų rizikos faktorių nustatymo ir kontrolės temomis.

 

Kėdainių PSPC  informacija

Knypava.lt

Vienas komentaras į “Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centras organizuoja akciją”

  1. ligonis rašo:

    Kultūros savo daktarams paskaitų paorganizuokit, nes sveikas pas juos nuėjęs ligoniu pasijunti…

Rašykit komentarą

Saugumo kodas:

Knypava.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.

Knypava.lt privalo informuoti specialiąsias Lietuvos tarnybas apie įžeidžiančių, smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokią neapykantą skatinančių komentarų autorių duomenis. O taip pat gali tai padaryti savo iniciatyva. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus.