Mirties liudijimas - po 63 metų

2010 02 10 | Kategorijoje: Krašto žmonės

Skambučiai į redakciją liudija, kad viena skaitomiausių mūsų laikraštyje spausdinamų informacijų – sąrašai kraštiečių, kurie per praėjusįjį kalendorinį mėnesį pasitraukė Anapilin.

Nei itin tuo stebėtis, nei piktintis, matyt, nereikėtų – kiekvienas juk turime pažįstamų, su kuriais seniai matėtės, tačiau jų likimas vis tiek tebedomina. Tačiau kai kurie įrašai sudomina daugelį – ir tuos, kurie su paskelbtąja pavarde tikrai neturi nieko bendro.

Štai praėjusįjį sausį Kėdainių rajono metrikacijos skyriaus darbuotojų pateiktuose ir rajoninėje spaudoje paskelbtuose sąrašuose ne vienas akylesnis skaitytojas pastebėjo įrašą: Vladislovas Koniušauskas 1885 02 02 – 1946 06 04. Kodėl apie daugiau kaip prieš 60 metų mirusį žmogų pranešta tik dabar?

Metrikacijos skyriaus vedėja Gaiva Petrauskienė paaiškino, kas tokie atvejai – ne taip jau ir reti: kasmet pasitaiko po du ar tris. Jie fiksuojami tuomet, kai mirusiojo artimieji paprašo atkurti civilinės būklės aktus.

„Vladislovo Koniušausko atvejis – būtent toks. Šis vyriškis mirė Kaune kalėjime, tad jo artimieji pokariu, matyt, neturėjo galimybių tvarkyti dokumentų. Dabar V. Koniušausko giminės pradėjo rinkti dokumentus, patvirtinančius, kad jis kalėjo kaip politinis kalinys, priešinęsis sovietinei okupacijai.

Artimieji turi išsaugoję įkalinimo įstaigos išduotą dokumentą apie V. Koniušausko mirtį. O juo pasirėmus ir atlikus tam tikras privalomas teisines procedūras,  dabar buvo išduotas mirties liudijimas“, - aiškino G. Petrauskienė.

 Mirties liudijimai atkuriami arba naujai išduodami tik remiantis dokumentais ir galiojančiais teisiniais aktais. Kartais tam prireikia ir teismų sprendimo. „Gyvenime būna visko: pavyzdžiui, netikėtai prapuola žmogus. Kurį laiką jis laikomas dingusiu be žinios ir tik vėliau, artimiesiems prašant, gali būti pripažįstamas mirusiuoju. Tokiu atveju mirties liudijime būna įrašoma jo išdavimo, o ne asmens dingimo data“, - sakė Metrikacijos skyriaus vedėja.

Gerokai atsilikus nuo fakto, kartasi tenka išduoti ir gimimo ar santuokos registravimo liudijimus. O kartais prašoma ne išduoti kokį nors dokumentą, o jį anuliuoti – pripažinti, netekusiu galios. 

Pavyzdžiui, taip tenka daryti, kai paaiškėja, jog pilietis turi du civilinės būklės akto įrašus. „Dažniausiai dokumentų pasigendama, kai imama tvarkyti testamentus, paveldėjimus ar įvairių išmokų klausimus.

Neverta panikuoti, jei išaiškėja, kad turite ne visus reikalingus liudijimus. Reikėtų tiesiog apsilankyti Civilinės metrikacijos skyriuje: jo darbuotojos viską patikrins ir patars, ką toliau daryti“, - patarė Gaiva Petrauskienė.

Vilija Mockuvienė

laikraštis ,,Kėdainių mugė“

Knypava.lt

 

Rašykit komentarą

Saugumo kodas:

Knypava.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegaliems veiksmams.

Knypava.lt privalo informuoti specialiąsias Lietuvos tarnybas apie įžeidžiančių, smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokią neapykantą skatinančių komentarų autorių duomenis. O taip pat gali tai padaryti savo iniciatyva. Informuokite redaktorius apie netinkamus komentarus.