Už talonus – alaus, vyno ir kruopų vištoms

2010-03-26 | Skiltis: Krašto naujienos

Netekote darbo, o tuo pačiu ir pajamų? Nekriskite į visišką neviltį – verčiau užsukite į savo gyvenamosios vietos seniūniją. Jos socialiniai darbuotojai padės rasti bent laikiną išeitį.

Galbūt galėsite gauti socialinę išmoką, o gal - talonų, už kuriuos įsigyjami maisto produktai.

Pasak Kėdainių bendruomenės socialinio centro vyresniosios specialistės Rimos Liutikaitės, parama maisto produktų pirkimo talonais - šįmet itin paklausi.

„Krizė skaudžiai kirto daug kam. Kai kurie užgriuvusias problemas kenčia tyliai - tarsi gėdydamiesi. Tačiau nemažai yra ir tokių, kurie paramos tiesiog reikalauja, nors tikrai išsiverstų ir be jos. Kai kurie asmenys paramą maisto talonais gauna jau septynerius metus. Jiems tai tapo tarsi gyvenimo norma. Sotesnio kąsnio tokie žmonės užsidirbti net nesistengia“, - sakė R. Liutikaitė.

 

Prašančiųjų sparčiai daugėja

Kėdainių rajono taryba yra patvirtinusi Socialinės paramos programą, pagal kurią vien maisto produktų pirkimui gyventojams šįmet skirta 141 tūkst. litų. Sunkmečiu šiuos pinigus teisingai padalinti – sunkus uždavinys: prašančiųjų nuolat daugėja. Pernai parama maisto produktais kas mėnesį buvo teikiama vidutiniškai 75 Kėdainių miesto gyventojams. O šių metų sausį talonus gavo jau 164, vasarį – 221 asmuo. Prognozuojama, kad kovo mėnesį tokios paramos reikės maždaug 250 žmonių.

Paramą maisto talonais skirsto speciali komisija. Vienu svarstymu ji teikiama ne ilgiau kaip pusmečiui – po to procedūrą reikia kartoti. Maisto talonų gali tikėtis tie kraštiečiai, kurių mėnesio pajamos neviršija 350 litų.

Grįžta su pinigais

Kėdainių seniūnijos gyventojams maisto talonai į produktus keičiami rajono vartotojų kooperatyvo parduotuvėje „Papartis“. Ji pasirinkta ne atsitiktinai – laimėjo specialų konkursą.

„Paparčio“ vedėja Laima Murašova apie kai kuriuos talonų gavėjus turi gana kategorišką nuomonę: ,,Nemenka dalis jų tokios paramos nenusipelnę“. Pasak L. Murašovos, nemažai vyrų ,,Papartyje“ ima piktai reikalauti, kad už talonus būtų duodama alaus arba vyno. Tokiems reikalavimams nepaklusus, vyriškiai už visus talonus nusiperka cukraus, išėję į kiemą jį pigiau parduoda ir sugrįžę alaus ar vyno perkasi jau už pinigus.

Vieni atrieda automobiliais

Dalis talonų gavėjų į parduotuvę atrieda toli gražu ne pigiais, o gana prabangiais automobiliais. Tokie asmenys tiesiog moka susitvarkyti dokumentus taip, kad parama priklausytų pagal įstatymą.

,,Pavarto toks pilietis rankose pakuotę kruopų, kurias galima nemokamai įsigyti už talonus, ir nesivaržydamas burbteli kartu atvažiavusiai moteriškei: ,,Ai, nuvešime į kaimą - bus gerai vištoms“.

Ne vieno tokio tipo klausiau, ar jam ne gėda naudotis tuo, ko kitiems reikia labiau. Paprastai atkertama, kad tai – ne mano reikalas, o valstybė nenuskurs: ji pati žmones skriaudžia“, - pasakojo L. Murašova.

Kiti taupo talonėliui

,,Paparčio“ pardavėjos sakė iškart pastebinčios, kam parama reikalinga iš tikrųjų: šie žmonės taupo net autobuso talonėliui, apsirengę kukliai, bet tvarkingai, dažniausiai perka aliejaus, miltų, kruopų, kiek rečiau – dešros. ,,Tokie žmonės pas mus lankosi kur kas trumpiau negu vadinamieji nuolatiniai klientai. Nei alaus, nei vyno jie, žinoma, neprašo, o pasitaikius menkiausiai progai stengiasi užsidirbti sotesniam kąsniui“, - pasakojo pardavėjos.

Jų pastebėjimu, didžioji dalis tokių kėdainiečių – jaunos vienišos mamos ir maždaug penkiasdešimtmečiai vyrai.

Vilija Mockuvienė

Knypava.lt

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: