Daniškas kombainas morkas švariai kasa net pažliugusiose dirvose

2010-09-22 | Skiltis: Krašto žmonės

Slikiuose (Pelėdnagių sen.) ūkininkaujančių Ilonos ir Virgilijaus Kuprevičių valdose darbymetis nesibaigs net žiemą – tenka plušėti ir sandėliuose.

„Darbai mūsų ūkyje nesibaigia niekada. Žiemą, tiesa, galime turėti ilgesnes negu savaitė atostogas. O nuo ankstyvo pavasario, kai pradedame auginti daigus, iki vėlyvo rudens, kol suvežame derlių į saugyklas, plušame beveik be pertrūkio“, - sakė I. Kuprevičienė.

Dalį kopūstų teko užarti

Abu Kuprevičiai ir dar apie 30 samdomų darbuotojų net 120 hektarų plote augina morkas bei įvairius kopūstus. Šių metų vasarą Kuprevičiai vadina itin kaprizinga: būta ir vėlyvų šalnų, ir alinančios kaitros, ir viską plovusių liūčių.

Tačiau likimu ūkininkai nesiskundžia: ,,Kiek Dievas duoda, tiek ir pakanka. Net pajuokaujame, kad šįmet gamta mūsų gaili – pasirūpino menkesniu, tad greičiau sutvarkomu derliumi“.,

Ūkininkai neslepia, kad šiųmetis derlius maždaug trečdaliu mažesnis už pernykštį. Paprastai į hektarą sodinama apie 40 tūkstančių žiedinių kopūstų daigų, iš kurių maždaug pusė užauga. Šįmet užaugo gerokai mažiau. Be to, dėl didelės drėgmės teko užarti apie penktadalį Pekino kopūstų ploto.

Tačiau ne be reikalo sakoma, kad lazda turi du galus: šiųmetį daržovių derlių visiškai nesunku parduoti. O ir kainos – gerokai didesnės už pernykštes. „Pernai didžiąją dalį kopūstų pardavėme, už kilogramą gaudami po 30 centų, o už kai kuriuos tebuvo sumokėta po simbolinį centą. Tuo tarpu šįmet už kopūstus supirkėjai noriai moka nuo 60 iki 70 centų. Akivaizdu, jog skųstis nėra ko: derliaus sumažėjimą kompensuoja kainų padidėjimas“, - sakė I. Kuprevičienė.

Pasistatė modernias saugyklas

Šiųmetis morkų derlius Kuprevičių ūkyje kasamas nauju danišku kombainu. Jis kainavo net milijoną litų.

„Dalį pinigų tikimės atgauti iš Europos Sąjungos fondų – jau parengėme ir pateikėme paraišką. Gero ir patikimo kombaino tikrai reikėjo. Juo morkos švariai nukasamos net pažliugusiose dirvose“, - džiaugėsi V. Kuprevičius.

Ūkininkai turi įsigiję ir modernią morkų plovimo, šlifavimo bei fasavimo liniją. O pasinaudojus europietiškąja parama, pavyko pasistatyti erdvias daržovių saugyklas-šaldytuvus, kuriose telpa apie 5 tūkst. tonų daržovių.

Pakaktų visai Lietuvai

,,Prieš kelerius metus mūsų ūkyje viešėję olandai puolė fotografuoti, kaip darbininkai dėžėse rankomis plovė morkas: jiems tai buvo egzotika. Dabar toks darbas stebintų ir mus pačius“, - šyptelėjo I. Kuprevičienė. V. Kuprevičius prasitarė, kad net šįmet, kai derlius – gerokai menkesnis, jo ūkyje užaugintų morkų užtektų visai Lietuvai.

Kuprevičiai jau užsitarnavę pasitikėjimą, tad jų daržoves noriai perka ne tik didieji Lietuvos, bet ir Rusijos prekybos tinklai – kėdainietiškos gėrybės keliauja į kaimyninį Kaliningradą, Sankt Peterburgą, Maskvą.

Vilija Mockuvienė

laikraštis „Kėdainių mugė”

Knypava.lt

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: