Kaip šokis susijęs su ūkiu?

2010-10-15 | Skiltis: Kalbos kertelė

Energetika – ūkio sritis, apimanti energijos išteklius, įvairių energijos rūšių gamybą, vertimą kitomis energijos rūšimis, perdavimą ir vartojimą. Gali būti elektros energetika, branduolinė, vandelininė, vėjo ir kt. energetika.

Žiūrint per televiziją šokių konkursus, galima išgirsti „Jūsų šokio energetika yra gera.“ Kur čia sąsajos su elektrinėmis ar kitais ūkio srities dalykais? Turbūt norima pasakyti, kad šokis skleidžia gerą energiją, labai energingas, gyvas, judrus, smarkus, teigiamai veikiantis kitus. Mokslininkai išskiria daug energijos rūšių, pvz., yra judėjimo energija, virpesių, šuolio, psichinė energija. Turbūt šios ir sukuria šokio energiją.

 

Ar galima sakyti „energetinis gėrimas“?

Tonizuojamojo gėrimo pavadinimas tonikas yra vartotinas, tačiau sakyti „energetinis gėrimas“ negalima, juk žodžio energetinis daryba siejasi su energetika ir akivaizdu, kad šiuo atveju energetika niekuo dėta. Juk kalbama apie tam tikrą gėrimą, ne apie variklius ar branduolinę techniką. Šis gėrimas turėtų žmogui suteikti energijos. Viena žodžio energija reikšmių – „galėjimas dirbti, veiklumas, darbingumas, veržlumas“. Jeigu siejame su žodžiu energija – gauname energinis. Taigi taisyklingas pasakymas – energinis gėrimas. O žodį energetinis palikime energetikai, pvz., gali būti energetinis kuras, t. y. tas, kuris naudojamas šiluminei ir elektros energijai gaminti.

 

„Energinė“ ar „energetinė vertė“?

Prekių etiketėse kartais būna užrašyta: energetinė vertė, tačiau šiuo atveju pamatinis žodis yra susijęs ne su energetika, o su energija. Ją iš baltymų, riebalų ir angliavandenių gauna organizmas. Todėl energinė, o ne energetinė vertė.

 

 

Parengė Rūta Švedienė, Kėdainių rajono savivaldybės vyr. specialistė (kalbos tvarkytoja)

(Daugiau patarimų www.kedainiai.lt>Sritys>Valstybinė kalba)

Knypava.lt

 

Komentarai 7 “Kaip šokis susijęs su ūkiu?”

 1. sudetinga sako:

  kažkaip labai sudėtinga ir paini kartais Lietuvių kalba, teko net 2 kartus perskaityti, kad suprastum ką čia rašo.

 2. gal sako:

  Gal autorė persistengė norėdama kuo išsamiau ir tiksliau paaiškinti, kodėl taip, o ne kitaip:) gal kai kam geriausia, kai pasakoma - dukart du keturi, ir viskas. Šiuo atveju reiktų parašyti - nu nu nu, negalima sakyti šokio energetika, reikia šokio energija, negalima sakyti energetinis gėrimas, reikia sakyti energinis. Ir viskas. Bet man taip, pavyzdžiui, įdomu - Kodėl taip, o ne anaip reiktų.

 3. Aš už! sako:

  ištiesų yra gabių žmonių, kai sugeba susieti skirtingas sritis: ūkį, šokį ir energetika. Stebiuosi autorės išmone. reiktų susimąstyti ir pradėti rašyti romanus. nežiūrint į nieką, man patinka, tai ką autorė rašo.

 4. Justinas sako:

  Ir aš vis nusistebiu, kaip iš frazės „energetinis (= energinis) gėrimas“ galima parašyti informatyvų, įdomų ir šmaikštų straipsnį.

 5. Žibutė sako:

  O man patinka, kad straipsnyje gražiai ir išsamiai paaiškinama, išanalizuojama ir nemoralizuojama.

 6. R.Š. sako:

  Ačiū ačiū už gerą žodį:) Džiugu, kad perskaitoma, o jei nors kas įsimins - visai bus gerai:) Iš tikro tie dalykai man labai įdomūs, o šie rašinėliai - lyg hobis:) Ir jei yra nors kokia nauda - labai džiaugiuos:) Viskas dėl mūsų gimtosios lietuvių kalbos - kad ji būtų kuo gražesnė, kad kuo ilgiau išliktų… O, sako, lašas po lašo… ir akmenį pratašo:)

 7. V. sako:

  Mat kaip… Energiją reikia taupyti - panašu, kad kalboje irgi. Logika, mano manymu, paprasta. Jei tas -et- reikšmės neprideda, vadinasi, jo ir nereikia. Energija ir energetika - dalykai skirtingi. Energinis ir energetinis gėrimas - tikrai skirtumo neįžiūrėčiau. Nors dėl šokio energijos ir energetikos gal ir bandyčiau ginčytis. Nesigilinant į „įstatymo raidę“ visgi man tai skamba kaip du trupučiuką skirtingi dalykai. Ir kažin ar tas žodyno paaiškinimas apie energetiką kaip ūkio šaką visgi nėra vertas peržiūrėjimo? Taip, tarybiniais laikais, kai žodynai ir buvo sudarinėjami, mes visi buvome materialistai-socrealistai, nesvaigstantys apie jokias dvasines ar emocines energijas, tikintys ne Dievu, o taikiu atomu ir t.t. Bet jei į pasaulį žiūrėtume kiek mažiau materialistiškai ir priimtume idėją, kad yra ne tik atominė, bet ir dvasinė energija, tai gal ir šokio energetika nebūtų toks draudžiamas dalykas? Na tik gal ne visai ta prasme kaip pateiktame pavyzdyje. Ir visgi - gera proga pamąstyti apie tai, kiek susijusi kalba, ideologija ir mūsų pasaulio suvokimas…

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: