Reklamos, iškabos turi būti rašomos taisyklinga valstybine kalba!

2010-10-18 | Skiltis: Krašto naujienos

Viešieji užrašai turi būti rašomi taisyklinga valstybine kalba, reklamos, iškabos nekabinamos be savivaldybės administracijos direktoriaus leidimo.

Galbūt ne visi tai žino, tačiau teisės aktų nuostatų nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės už jų nevykdymą. Viešieji užrašai – tai viešai kabinami, viešai rašomi užrašai – visi juos gali matyti, perskaityti. Tai ir iškabos, ir prekių bei paslaugų reklama, ir informaciniai skelbimai. Čia vartojama kalba yra labai matoma, tad daro didelį poveikį visai bendrinės kalbos vartosenai. Viešieji užrašai – įmonės, įstaigos, organizacijos ir viso miesto įvaizdžio dalis. Deja, mūsų mieste ir rajone gausu ir su klaidomis parašytų užrašų, ir apibrizgusių, seniai nebeegzistuojančių firmų reklamų, ir be leidimų, bet kokio dizaino ir bet kur įrengtų. Viešieji užrašai turi būti teisiškai pagrįsti. Savivaldybės specialistai, remdamiesi gausybe teisinių aktų, turi įvertinti, ar reklama, iškaba tinkama, ar būtent toje vietoje galima įrengti, ar taisyklinga kalba.

Apie tai – Kėdainių rajono savivaldybės kalbos tvarkytojos Rūtos Švedienės straipsnis.

Atrodo, Kėdainiai nėra tokie ir dideli, atrodo, vaikštau gatvėmis ne taip ir retai, tačiau… tik išeik ir jau matai – nauja reklama ir…  su klaidomis. Reikia ieškoti savininko, reikalauti, kad taisytų, keistų užrašą, o tai nėra malonu nei tam, kuris to reikalauja, nei tam, kuris turi taisyti. Švaistomas laikas ir pinigai, kyla nemalonių emocijų. Lyg ir seniai visi turi žinoti, kad užrašai turi būti rašomi taisyklinga valstybine kalba, reklamos, iškabos nekabinamos be savivaldybės administracijos direktoriaus leidimo. Viešieji užrašai turi būti teisiškai pagrįsti. Savivaldybės specialistai, remdamiesi gausybe teisinių aktų, turi įvertinti, ar reklama, iškaba tinkama, ar būtent toje vietoje galima įrengti, ar taisyklinga kalba.

Kodėl taip svarbu, kad viešieji užrašai būtų taisyklingi?

Viešieji užrašai – tai viešai kabinami, viešai rašomi užrašai – visi juos gali matyti, perskaityti. Tai ir iškabos, ir prekių bei paslaugų reklama, ir informaciniai skelbimai, taip pat ir prekių etiketės, valgiaraščiai. Čia vartojama kalba yra labai matoma, tad daro didelį poveikį visai bendrinės kalbos vartosenai. Viešieji užrašai – įmonės, įstaigos, organizacijos ir viso miesto įvaizdžio dalis. Kaip žmogų sutikę pirmiausia vertiname pagal jo išvaizdą, kalbą, taip ir su miestu ar kaimu pirmiausia susipažįstame pagal jo tvarką, pagal tai, kaip jis atrodo, kokia yra jo kalba. Kaip ir visame gyvenime, taip ir šioje srityje turime laikytis tam tikrų normų, taisyklių, nes visi norime, kad būtų kuo geresnė tvarka, kuo gražesnė aplinka, kad būtų aišku ir patogu. Negalima kur panorėjus pakabinti bet kokios reklamos, negalima ir bet kaip užrašyti. Teisės aktais nustatyta, kad Lietuvoje visi užrašai turi būti pateikiami taisyklinga valstybine lietuvių kalba, taip pat turi būti laikomasi iškabų, išorinės reklamos įrengimo taisyklių. Ir Valstybiniame kalbos įstatyme, ir Reklamos įstatyme, Vartotojų teisių apsaugos įstatyme ir netgi Civiliniame kodekse bei Konstitucijoje yra punktų, kuriuose kalbama apie viešuosius užrašus. Kaip skelbti reklamą, kaip ją įrengti, kokios yra viešųjų užrašų pateikimo konkrečios taisyklės, pateikiama Išorinės reklamos įrengimo tipinėse taisyklėse, Reklamos kultūros objektuose, jų teritorijoje ir apsaugos zonose įrengimo tipinėse taisyklėse, Viešosios garsinės informacijos ir viešųjų užrašų laikinosiose taisyklėse. 2008 m. Kėdainių rajono savivaldybės taryba, remdamasi įstatymais ir taisyklėmis, patvirtino Išorinės reklamos įrengimo taisykles. Jas galima rasti savivaldybės interneto svetainėje (www.kedainiai.lt>Paslaugos).

Gali tekti mokėti baudą

Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje iškabų ir reklamos įrengimą kontroliuoja: seniūnijų seniūnai, savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyrius, ar užrašai taisyklingi, kontroliuoja kalbos tvarkytojas. Primename, kad prieš pateikiant iškabą, reklaminį plakatą ar stendą gaminti dizaino studijai, reikia gauti savivaldybės administracijos direktoriaus išduotą leidimą. Tekstą reikia suderinti ir su kalbininku. Priešingu atveju gali tekti taisyti netaisyklingą kalbiniu atžvilgiu užrašą arba net sumokėti baudą – tiek už kalbos normų pažeidimą, tiek už reklamos įrengimą be leidimo.

Netvarkingos reklamos – nepuošia miesto

Iškabose, kur užrašomas tik pavadinimas, paprastai klaidų nėra, jos gana tvarkingos, o štai reklaminiai plakatai, stendai, skydai dažnai ir nelabai tvarkingi, ir užrašai netaisyklingi. Dažna reklama, kur užrašas „lipa“ ant užrašo, spalvų primaišyta, šriftai įvairiausi, nederantys tarpusavy, plakatai apiplyšę, išblukę. Vargu ar pirktume prekę, kurios įpakavimas apdriskęs, o pardavėjas grubiai keikiasi. Tai ir į tokią netvarkingą firmą nesinori kojos kelti. Kartais matyti, kad tos įmonės čia jau nebėra, išsikėlusi, o reklama apiplyšusi, deja, dar vis kybo. Tokių iškabų ir reklamų negali būti!

Kėdainių rajono savivaldybės atsakingi specialistai, patikrinę ir radę pažeidimų, ketina griežčiau bausti, nes prastų tiek kalbos atžvilgiu, tiek menine prasme reklamų ir iškabų, pakabintų be leidimo, yra gana daug.

Visus kėdainiečius kviečiame nebūti abejingiems ir pranešti apie netikusias – apiplyšusias, su klaidomis iškabas, reklamas, kitus informacinius užrašus.

Tad geriausia nesavivaliauti, iš anksto pasirūpinti iškabos ar reklamos stendo, plakato leidimu bei kalbos taisyklingumu. Pirmiausia reikia kreiptis į savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyrių, užeiti ir pas kalbos tvarkytoją pasikonsultuoti. Galbūt bendromis pastangomis pasiektume, kad reklaminiai užrašai ne tik būtų taisyklingi, bet ir iškabos derėtų prie aplinkos ir ją puoštų.

Tokie užrašai išgirtojo Kėdainių senamiesčio nepuošia

 

Nubyrėjus dažams, užrašas tapo kaip ir su klaida (trūksta nosinės), be to – nelabai įskaitomas

 

Šis grožio salonas nei leidimo įrengti reklaminį skydą prašė, nei į kalbininką kreipėsi: ne makijažas, o makiažas, ne dažyma, o dažymas turi būti

Savivaldybės vyr. specialistė (kalbos tvarkytoja) Rūta Švedienė

Knypava.lt

Vienas komentaras “Reklamos, iškabos turi būti rašomos taisyklinga valstybine kalba!”

  1. būkim supratingi sako:

    Nereikia tap jau labai pykti, na nežino žmonės tų visų reikalavimų, bet susitvarkys kai tik galės. Šalyje juk nestabili ekonominė padėtis, gal neužsidirbo dar naujiems dažams, o čia jiems dar ir baudom iškart grąsinama. Žinoma, labai jau akį traukia tokie užrašai, kuriuos reglamentuoja viešinimo įstatymas, reiktų juo ir vadovautis.

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: