Kalbiškai apie žiemos sportą

2011-01-12 | Skiltis: Kalbos kertelė

A. Švedo nuotrauka

Ledrogėmis arba burinėmis rogėmis (ne bujeriais) vadintinos slysti ledu iškėlus bures pritaikytos burinės rogės arba burinė valtis su pačiūžomis. Sniegu arba ledu šliuožiančios rogės, kurias varo oro sraigtas, vadinamos aerorogėmis.

Snieglentė (ne snoubordas) yra abiejuose galuose išlenkta slidė su pavaža.

Slidė su šiek tiek riestais galais šliuožti vietove be vėžių per purų sniegą arba leistis nuokalnės trasa su vartais ir daryti akrobatines figūras vadinama vienslide (ne monoslide).

Varinės rogės leistis specialia kalno trasa, slidžių ir rogių hibridas – prie trijų slidžių pritaisytas dviračio tipo rėmas su balneliu ir vairu, vadinamos slidrogėmis (ne skibobu). Slidrogių sportas – leidimasis nuo kalno slidrogėmis.

Laisvojo stiliaus slidinėjimo kalnų slidėmis trijų sporto rungčių šaka: gūbrinis, slidžių baletas ir akrobatiniai šuoliai nuo tramplyno vadinami akrobatiniu slidinėjimu (ne fristailu ).

Gūbrinis – greitas, techniškai taisyklingas leidimasis nuo gūbriuoto kalno slidėmis. Leisdamasis slidininkas atlieka du kuo sudėtingesnius šuolius nuo trasoje įrengtų nedidelių tramplynų.

Parengė Rūta Švedienė, Kėdainių rajono savivaldybės kalbos tvarkytoja

(remtasi VLKK konsultacijų banku)

Knypava.lt

Komentarai 5 “Kalbiškai apie žiemos sportą”

 1. nuotrauka sako:

  Labai graži nuotrauka

 2. V. sako:

  O „skeletonas“ - lietuviškas žodis ar nelabai? Panašu, kad nelabai. Bent iš paties žodžio. Bet va kaip tą nesąmonę vadinti lietuviškai, neįsivaizduoju. „Skeletų sportas“? Ar „griaučiaslydis“?

 3. nelietuvė sako:

  Čia ne lietuviškas žodis, o tik aplietuvintas, kilęs nuo angl. skeleton - skeletas, karkasas. Taip dažnai nepatinka lietuviški, tai šis - prašom, turėkit nelietuvišką:)

 4. sportininkas sako:

  Žiemos sporto šaka skeletonas – tai greitasis važiavimas žemomis plieninėmis vienvietėmis lenktynių rogutėmis (jos, beje, ir vadinamos skeletonu) specialiai įrengta – išgaubta ledo – trasa. Skeletono rungtyje dalyvaujantis sportininkas rogutes valdo batų galais ar kūno judesiais gulėdamas ant pilvo. Priešingai nei rogučių sporte, skeletono trasa leidžiamasi žemyn galva.

 5. V. sako:

  Ačiū už paaiškinimą. Na, manęs nežeidžia ir skeletono pavadinimas. Tik smagu buvo sužinoti jo kilmę. O tai beveik maniau, jog čia todėl, kad taip važinėjant paprasta užsimušti ir iškeliauti į „skeletų karalystę“

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: