Nuotakos dairosi į Vakarus, o jaunikiai – į Rytus

2011-01-17 | Skiltis: Krašto naujienos

Svarbiausi žmonių gyvenimo įvykiai – gimimai, vardų suteikimas, vestuves, ištuokas, mirtys – kruopščiai fiksuojami rajono Civilinės metrikacijos skyriuje. Kokia statistika užfiksuota jame pernai?

Išskirtiniu prabėgusiųjų metų įvykiu Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Gaiva Petrauskienė net nesudvejojusi pavadino gruodžio pirmąją gimusius trynukus.

„Be abejo, kad tai – vienas šviesiausių ir gražiausių pernykščių mūsų krašto įvykių. Sveiki ir stiprūs trynukai – dvi mergytės ir berniukas - Kėdainių rajone gimė pirmą kartą po Nepriklausomybės atkūrimo. Be šios išskirtinės trijulės pasaulį išvydo ir dar šešios dvynukų porelės“, - sakė G. Petrauskienė.

Iš 593 – net 98 užsienyje

Iš viso per 2010-uosius rajone gimė 593 vaikeliai – 313 berniukų ir 280 mergaičių. Užpernai vaikelių sulaukta gerokai daugiau – 649. Iš 593 net 98 jaunieji mūsų kraštiečiai gimė užsienyje – tėvai juos tik įregistravo Kėdainių rajone. Jauniausia praėjusiųjų metų mama – penkiolikmetė, jauniausiam tėčiui – aštuoniolika, o vyriausiam – jau 58 metai. Net 175 vaikai pernai gimė ne santuokoje, tačiau jų tėčiai pripažino tėvystę. Dar 68 naujagimių mamos – vienišos, jos vaikelius augina be tėčių. Derlingiausias gimimais buvo pernykštis gruodis – tą mėnesį sulaukta net 59 mažylių.

Ir iš serialų, ir senelių garbei

Rinkdami vardus pernai gimusiems mažyliams, mūsų kraštiečiai rodė ir išmonę, ir pagarbą tradicijoms. Vieni savo atžaloms suteikė senelių ar prosenelių vardus – Adelė, Ona, Jonas, Kristupas, Mykolas, Motiejus, Nikolajus, Radvilas, Petras. Kitus, matyt, įkvėpė populiarių filmų ar serialų herojai: jie naujagimiams davė egzotika dvelkiančius vardus – Ajus, Gratas, Eidė, Esmeralda, Laisva, Naidonas, Nerilė, Tia. Tarp populiariausių vardų tiek pernai, tiek užpernai buvo Andrėja, Augustė, Austėja, Emilija, Kajus, Lukas, Matas, Nojus.

Keitėsi vardus ir pavardes

Vardo parinkimas – atsakinga procedūra: apie tai byloja faktas, kad vis daugiau kraštiečių suaugę nori juos pasikeisti. Kartais pageidaujama ne tik naujo vardo, bet ir kitos pavardės arba net abiejų iš karto. Rajono Civilinės metrikacijos skyriuje pernai būta penkiolikos tokių prašymų. Didžioji jų dalis priklausė po skyrybų mergautinę pavardę norėjusioms susigrąžinti moterims. Kai kurios išsituokusiosios ne grąžinosi mergautines pavardes, o keitėsi jas į trumpinius su galūne ,,-ė“.

Pavardę keitėsi ir vienas vyriškis. Dar viena moteris panoro turėti dvigubą vardą – iš Ritos tapti Rita Aurėja.

Daugiausiai santuokų – liepą

Civilinės metrikacijos skyriuje pernai užregistruotos 297 santuokas. Tai – 25 porom mažiau negu užpernai. Istorinėje mūsų Miesto rotušėje amžiną meilę kėdainietėms prisiekė ir nemenkas būrys jaunikių iš užsienio – Didžiosios Britanijos, Brazilijos, Egipto, Indijos, Irako, Italijos, Nigerijos, Rusijos, Švedijos, Sirijos. O svetimšalių nuotakų tebūta dviejų – iš Moldavijos ir Rusijos.

Pernai susituokė trys nepilnamečių poras. Vyriausi jaunavedžiai buvo gana solidaus amžiaus: vyriškis 74, o moteris – 69 metų. Pernai buvo iškilmingai minimos ketverios auksinės ir vienerios safyrinės (drauge nugyvenus 45 metus) vestuvės. Gausiausiai – net 57 poros – susituokė liepą. Tikra šio mėnesio priešingybė – sausis: per ją gyvenimus sujungti tepanoro keturios poro.

Bene įsimintiniausia pora buvo užregistruota, kai jau keturiose santuokose gyvenusi per 40 metų perkopusi ir aštuonis vaikus auginanti moteris tekėjo už pirmąsyk vestuvėms pasiryžusio metais vyresnio vyro.

Ištuokų – 11,4 proc. daugiau

Kėdainių rajone pernai užregistruota 190 ištuokų. Tai – 11,4 proc. daugiau negu ankstesniais 2009-aisiais. Skyrėsi ne tik jaunos, vos kelerius metus kartu gyvenusios poros, bet ir tokios, kurios drauge praleido per 25 (viena – net 33) metus. Gausias skyrybomis buvo pernykštis lapkritis – per jį išsituokė 26 poros. Vasarį ir gruodį tokiam žingsniui ryžtasi rečiausiai – po 12 kartų.

Miršta vis jaunesni vyrai

Per metus laiko rajone šiek tiek sumažėjo mirčių: pernai buvo užregistruotos 855, o užpernai – 913 žmonių netekčių.

„Viena vertus, mirčių mažėjimas teikia optimizmo. Tačiau kita vertus, jaudina tai, kad Anapilin išeina vis jaunesni vyrai. Pernai dėl įvairių priežasčių (dažniausia – dėl širdies ligų) mirė 48 vyrai nuo 16 iki 45 metų. Daugiausia – net 84 mirtys – užregistruotos kovo mėnesį, o mažiausiai – tik 50 – rugsėjį.

Vilija Mockuvienė

laikraštis „Kėdainių mugė”

Knypava.lt

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: