Vasario 11-oji-pasaulinė ligonių diena

2011-02-11 | Skiltis: Sveikata

Pasaulinė ligonių diena kviečia apmąstyti, ką kiekvienam iš mūsų reiškia sveikata, darna su savimi pačiu ir supančiu pasauliu. Tai galimybė suvokti pagalbos ligoniams reikšmę, palinkėti stiprybės sveikatos apsaugos darbuotojams, savo kasdiene veikla prisidedantiems prie sveikesnės visuomenės kūrimo. Šią dieną visuomenė raginama saugoti ir stiprinti savo sveikatą bei nelikti abejingiems sveikatos sutrikimų užkluptiems asmenims.

Šiek tiek statistikos

Lietuvos sveikatos informacijos centro duomenimis, pastarąjį dešimtmetį pagrindinė vyrų ir moterų sergamumo priežastis – kraujotakos sistemos ligos. Kiek mažiau asmenų į gydymo įstaigas kreipiasi dėl kvėpavimo sistemos sutrikimų, jungiamojo audinio ir skeleto - raumenų, urogenitalinės sistemos ligų ir kt. VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro statistikos duomenys patvirtina minėtą informaciją. Įstaigos aptarnaujamame rajone 2010 metais daugiausia užregistruota kraujotakos sistemos susirgimų – 11288, jie sudaro 26 proc. visų registruotų sveikatos sutrikimų. Beveik dvigubai mažesnis susirgimų skaičius kvėpavimo sistemos ligomis – 5455 (12,5 proc.). Užregistruoti 4617 (11 proc.) jungiamojo audinio ir skeleto – raumenų sistemos susirgimai, 3519 (8 proc.) urogenitalinės sistemos, 2598 (6 proc.) virškinimo sistemos ligos. Net 2608 sveikatos sutrikimai suaugusiųjų tarpe registruoti dėl traumų, apsinuodijimų ir kitų išorinių priežasčių.

Vertinant ligų paplitimą vaikų tarpe 2010 metais matyti, jog daugiausia buvo sergama kvėpavimo sistemos ligomis, jos sudaro beveik 67% visų susirgimų. Asmenų iki 15 metų amžiaus tarpe, 7% visų sveikatos sutrikimų sudarė virškinimo sistemos ligos. Kiek mažiau (5%) užregistruota odos ir poodžio susirgimai. Mažieji pacientai į asmens sveikatos priežiūros įstaigą kreipėsi ir dėl traumų, apsinuodijimų bei kitų išorinių priežasčių padarinių, jungiamojo audinio ir skeleto - raumenų sistemos ligų, psichikos ir elgesio sutrikimų bei kitų negalavimų.

Sveikatos sutrikimus nulemiantys veiksniai

Yra tik keletas ligų rizikos faktorių, kurių mes negalime keisti – tai amžius, lytis ir paveldimumas. Kitus veiksnius – nepakankamą fizinį aktyvumą, antsvorį, padidėjusį cholesterolio bei trigliceridų kiekį, gliukozės koncentraciją kraujyje, netinkamą mitybą, hipertenziją, rūkymą, stresą mes galime valdyti. Gyventojų sveikatos sutrikimus dažnai nulemia socialinės bei ekonominės sąlygos - neturtas, nedarbas, netinkamas būstas, pavojingos darbo sąlygos, užterštumas, socialinės paramos stygius ir pan. Vien tik medikų pastangomis didesnių teigiamų rezultatų, siekiant išsaugoti, stiprinti ar atstatyti sveikatą, pasiekti nelengva. Pagrindinis proceso veikėjas yra asmuo, su savo charakteriu, temperamentu, susiformavusia asmenybe, savomis amžiaus savybėmis, psichine ir fizine būkle, padedančia ar trukdančia išsiugdyti gerą sveikatą.

Akcija

Minint Pasaulinę ligonių dieną, vasario 11 - ąją, nuo 8 iki 15 val., visiems besirūpinantiems savo sveikata VšĮ Kėdainių PSPC Sveikatos kabinete Nr. 45 (Budrio g. 5) nemokamai ir be išankstinės registracijos:

- tiriamas cholesterolio, trigliceridų ir cukraus kiekis kraujyje (rezultatai tikslesni, kai tyrimai atliekami nevalgius);

- skaičiuojamas kūno masės indeksas (KMI),

- matuojamas arterinis kraujo spaudimas (AKS),

- kūno riebalų matuokliu nustatomas procentinis kūno riebalų tankis. Šis metodas analizuoja elektrinę varžą kūno audiniuose ypatingai silpnos elektros srovės pagalba. Nors nėra žinomas pašalinis poveikis, tyrimą atlikti nepatariama: sergant ūmiomis infekcinėmis ligomis, asmenims, turintiems medicininius implantus (pvz. stimuliatorius, klausos aparatus), asmenims, sergantiems bet kokia širdies liga. Teigiama, kad tyrimo duomenys gali būti netikslūs nėščiosioms, sergantiems osteoporoze, vaikams, turintiems patinimus, atliekantiems dializę, karščiuojantiems pacientams.

- platinama informacinė mokomoji medžiaga sveikatos stiprinimo, ligų rizikos faktorių nustatymo ir kontrolės temomis.

Sveikatos mokymo organizatorė

Danutė Šilkaitienė

Kėdainių PSPC informacija

Knypava.lt

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: