Lietuvos hidrometeorologinių stebėjimų duomenys paklausūs ir pasaulyje

2011-03-23 | Skiltis: Gamta

Šiandien savo profesinę šventę – Pasaulinę meteorologijos dieną – meteorologai paminės Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sode. Čia bus skaitomi pranešimai apie Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) prie Aplinkos ministerijos 90 metų veiklą, apie šalies upių hidrologinius tyrimus nuo 1811 m. iki šių dienų ir kt. Taravimo baseine bus demonstruojamas hidrometrinių suktukų kalibravimo įrenginys.

Šiemetiniu Pasaulinės meteorologijos dienos devizu pasirinktas šūkis „Klimatas – Jums“. Jį paskelbė Pasaulio meteorologijos organizacija, kuriai priklauso ir Lietuva. Ši organizacija buvo įsteigta siekiant sukurti centrą, kuris koordinuotų tarptautinį bendradarbiavimą renkant meteorologinę, hidrologinę ir geofizinę informaciją sausumoje, jūrose, atmosferoje, kosmose ir ja keičiantis. Jos veikloje dalyvauja 189 valstybės.

Mūsų šalis, remdamasi sukaupta matavimų medžiaga, seniausiais archyvais, prisideda prie Pasaulio meteorologijos organizacijos vykdomos klimato stebėsenos programos. Lietuvos hidrometeorologinių stebėjimų duomenys, kaip sakė LHMT direktorė Vida Augulienė, yra labai paklausūs tarp klimato pokyčius analizuojančių pasaulio mokslininkų.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba šių metų rudenį pažymės savo profesinės veiklos 90-metį. Jos gimimo data laikomi 1921 metai, kai Kaune buvo įkurta Centrinė meteorologijos stotis. Tačiau meteorologinių ir hidrologinių stebėjimų duomenų yra sukaupta iš daug senesnių laikų. Vilniaus universitete jau 1770 m. pradėta reguliariai matuoti oro temperatūrą, šiek tiek vėliau – kritulius. Prie upių pirmosios vandens matavimo stotys buvo įsteigtos 1810-1811 m. Net didieji karai nenutraukdavo meteorologinių ir hidrologinių stebėjimų.

Vykdyti tokius stebėjimus – tai tik viena iš LHMT veiklos sričių. Ši tarnyba rengia meteorologines, hidrologines, jūrines hidrometeorologines, ultravioletinės saulės spinduliuotės indekso, karščio indekso bei vėjo žvarbumo prognozes, įspėja apie stichinius reiškinius ir staigius orų pokyčius, teikia informaciją apie paviršinio vandens objektų hidrologinį režimą, orus, klimato kaitą bei jo įtaką aplinkai ir valstybės ūkio veiklai, kaupia duomenų bazes, teikia duomenis pasaulio duomenų bankams, Lietuvos upių, ežerų ir tvenkinių valstybės kadastrui, leidžia informacinius leidinius, sudarinėja metraščius ir atlieka kitas funkcijas.

Aplinkos ministerijos informacija

Knypava.lt

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: