Pasirašyti elektroniniu būdu – paprasta ir patogu

2011-03-24 | Skiltis: Įvairenybių palėpė

Daugelis esame girdėję apie elektroninį parašą, tačiau vis dar nemanome, kad jis gali praversti tvarkant kasdienius reikalus. Iš tiesų el. parašas – tai ranka suraityto parašo elektroninis atitikmuo, praverčiantis naudojantis vis populiarėjančiomis elektroninėmis paslaugomis ir pasirašant įvairias sutartis internetu. Informacinės visuomenės plėtros komiteto duomenimis, elektroninius parašus turi ne tiek ir mažai – apie 500 tūkstančių Lietuvos gyventojų.

El. parašą turinčių žmonių skaičiusgana didelis todėl, kad jau nuo 2009 metų el. parašo sertifikatas nemokamai išduodamas visiems gyventojams kartu su asmens tapatybės kortele. Norint juo naudotis, tereikia įsigyti kortelių skaitytuvą ir įsidiegti programinę įrangą. Tiesa, dauguma žmonių vis dar mano, kad el. parašas pravartus tiktai daugybę reikalų tvarkantiems verslininkams. Tačiau iš tiesų jis gali būti naudingas kiekvienam iš mūsų. Juk žmonėms, auginantiems mažus vaikus, turintiems sveikatos problemų ar tiesiog nemėgstantiems stovėti eilėse taip pat prireikia įvairių paslaugų, pradedant prašymų ar skundų rašymu ir baigiant deklaracijomis.

Klaipėdos universiteto Viešojo administravimo specialybės studentas Martynas patvirtino, kad elektroninis parašas – ne tik užimtiems verslininkams gyvenimą palengvinantis dalykas. „Studijuodamas viešąjį administravimą, domiuosi įvairiomis valdžios institucijų funkcijomis ir stengiuosi aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime. Įsigijęs nekokybišką produktą, gavęs nekokybišką paslaugą visada kreipiuosi į atitinkamas tarnybas. Sužinojęs, kad pirmenybė teikiama oficialiems skundams su asmens parašu, susidomėjau elektroninio pasirašymo galimybe ir užsisakiau sertifikatą – taip galiu nesugaišdamas laiko neatitolti nuo viešojo gyvenimo“, – sakė Martynas, pridurdamas, kad el. parašas jam pravertė elektroniniu būdu prašant lengvatinės paskolos mokslams, rašant pareiškimą dėl pavogto telefono ir kitose situacijose.

Ką gali elektroninis parašas?

Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Susisiekimo ministerijos Informacinių išteklių skyriaus vyriausiojo specialisto Vaidoto Ramono teigimu, elektroniniu parašu galima pasirašinėti elektronines sutartis, teikti prašymus ar skundus valstybės institucijoms, pasinaudoti „Sodros“, „Registrų centro“, elektroninės bankininkystės paslaugomis, dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, pasinaudoti elektroninių valdžios vartų teikiamomis elektroninėmis paslaugomis, kurios yra labai įvairios – nuo gyvenamosios vietos, pajamų deklaravimo iki įvairių licencijų gavimo.

„Kartais žmonės el. parašą painioja su prisijungimu prie elektroninės bankininkystės ar kitų sistemų. Tačiau tai – skirtingi dalykai. El. bankininkystės prisijungimo negalime niekam sakyti ar rodyti – tai išskirtinis, vienai sistemai tinkantis kodas. O el. parašas – virtualus dokumentas, asmens tapatybės nustatymo priemonė, vienareikšmiškai ir saugiai identifikuojanti sertifikato savininką, turinti realiam parašui prilygstančią juridinę galią. El. parašas veikia ne tik Lietuvoje, bet ES šalyse. Planuojama, kad netolimoje ateityje el. parašas sujungs visas elektronines prisijungimo sistemas, ir bus tinkamas visur – ir jungiantis prie banko, ir prie kitų sistemų“, – sakė V. Ramonas.

Pasirašyti galima išmokti savarankiškai

V. Ramono teigimu, išmokti naudotis elektroniniu parašu – pakankamai paprasta, o konkretūs veiksmai priklauso nuo pasirinktos programinės priemonės. Dažniausiai instrukcija, kaip naudotis įsigytu el. parašo sertifikatu, pridedama prie įsigyto sertifikato, tačiau visi norintys sužinoti apie el. parašą ir jo naudojimą daugiau, gali tai padaryti nuotolinėje mokymo sistemoje. Joje galima susipažinti su elektroninio parašo technologija, teisiniu reglamentavimu, o savo žinias patikrinti atliekant testus. Taip pat Informacinės visuomenės plėtros komitetas teikia konsultacijas elektroninio parašo, elektroninio parašo formavimo ir tikrinimo taikomosios programinės įrangos, nuotolinio mokymo sistemos naudojimo klausimais. Juos galima užduoti telefonu (8 5) 2665 186 arba internetu.

Noriu pasirašyti el. parašu – nuo ko pradėti?

Šiuo metu el. parašo sertifikatą galima įsigyti trijose įstaigose: Skaitmeninio sertifikavimo centre, Registrų centre ir Gyventojų registro tarnyboje prie Vidaus reikalų ministerijos. Nuo 2009 metų elektroninio parašo sertifikatai taip pat yra įrašomi ir į asmens tapatybės korteles. Dar viena nauja galimybė – pasirašyti dokumentus naudojantis mobiliuoju telefonu, siunčiant žinutę su kodu – šią paslaugą teikia dvi telekomunikacijų bendrovės – „Bitė Lietuva“ ir „Omnitel“.

V. Ramono teigimu, paprastai asmeniui, norinčiam pasirašyti dokumentą elektroniniu parašu, reikia turėti:

1) Elektroninio parašo sertifikatą, kurį galima įsigyti iš pasirinkto sertifikavimo paslaugų teikėjo. Pasirašant galima naudoti ir nuo 2009 metų išduodamose asmens tapatybės kortelėse įrašytus el. parašo sertifikatus.

2) Jeigu naudojamas sertifikatas įrašytas lustinėje kortelėje (pvz., asmens tapatybės kortelėje), tuomet asmeniui papildomai reikia turėti lustinių kortelių skaitytuvą, kurį galima įsigyti kompiuterinės technikos parduotuvėse.

3) Elektroninio parašo programinę įrangą. Jų yra ir nemokamų, tokių kaip „Signa BETA“ ar „JustaGE“. Alternatyva nenorintiems diegti papildomos programinės įrangos – galimybė elektroninius dokumentus pasirašyti ar patikrinti tiesiogiai internete.

Europosistorijos.lt

Knypava.lt

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: