Atšalus orams - daugėja sergančiųjų

2012-02-01 | Skiltis: Sveikata

Praėjusią savaitę nuo sausio 23 d. iki sausio 29 d. rajone išaugo sergamumas ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir siekė 47,7 atvejus 10 tūkstančių gyventojų. Gripo sirgo 2 suaugę žmonės. ŪVKTI iš viso sirgo 285 rajono gyventojai, iš kurių 245 vaikai. Prieš tai sergamumas ŪVKTI ir gripu siekė 40,21 atvejis 10 tūkstančių gyventojų.

Žiemą atvėsus orams, žmonės neprisitaiko prie pablogėjusių oro sąlygų, netinkamai rengiasi ir neretą užklumpa sloga, kosulys ir kiti negalavimai.

Atšalus orams, patalpose nuo žemos temperatūros padidėja drėgmė ir patalpų mikroklimatas neatitinka higienos normų reikalavimų.

Kai kurie gyventojai uždega dujinę viryklę, taip šildydami butą, tačiau degdamos dujos išskiria daug kenksmingų medžiagų, nuo kurių gali pradėti skaudėti galvą, dirginama kvėpavimo takų gleivinė.

Atšalus,būtina tinkamai apsirengti. Apatiniai rūbai turi būti tik natūralaus pluošto, reikia rengtis kelių sluoksnių šiltais drabužiais. Būtina nešioti kepures ,pirštines, šalikus, o avalynė turi būti šilta ir nespausti kojų. Neiti be reikalo į lauką, vengti fizinio krūvio. Prieš einant į lauką, rekomenduojama veidą ištepti riebiu kremu. Negalima eiti į lauką išsiprausus galvą ir išsimaudžius. Jeigu šaltyje tenka stovėti lauke, stenkitės kuo daugiau judėti, pašokinėti, judinti rankų ir kojų pirštus.

Maistas turi būti šiltas, būtina valgyti karštas sriubas, gerti daug įvairių arbatų. Atšalus orams, maistas turi būti kaloringesnis, nes dalį energijos organizmas sunaudoja sušilimui.

Jeigu sušalote reikia kuo greičiau eiti į šiltą patalpą, nusirengti drabužius, nusiauti batus, sušalusias rankas ir kojas atšildyti vandeniu nuo +20° iki +37° C, gerti šiltų gėrimų. Jeigu kūno temperatūra nukrenta žemiau nei + 35° C, reikia kuo greičiau kviesti greitąją medicinos pagalbą. Daugelis žmonių galvoja , kad išgėrus alkoholio galima greičiau sušilti, tačiau alkoholis išplečia kraujagysles ir organizmas greičiau atiduoda šilumą ir greičiau sušąla.

Primenu, kad ikimokyklinių įstaigų žaidimų kambariuose temperatūra turi būti 20-23° C, miegamuosiuose 18-22°C,o koridoriuose ir laiptinėse 18-21°C. Atšalus orams sintetines antklodes reikėtų pakeisti vilnoninėmis. Mokyklose, klasėse, kabinetuose oro temperatūra turi būti 18-20°C, sporto salėje 15-17°C, koridoriuose ir laiptinėse 16-18°C.

Draudžiama savaitgaliais nutraukti šildymą, nors ir nevyksta pamokos, oro temperatūra patalpose turi būti ne žemesnė kaip 15°C.

Viešojo naudojimo patalpose temperatūra turi būti 19-21°C tai bibliotekose, teatruose ir kino teatruose, koncertų salėse, kavinėse, viešbučių kambariuose.

Patalpų mikroklimatą sudaro oro temperatūra, santykinė oro drėgmė, oro judėjimo greitis bei atitvarų temperatūra. Žmogus greičiausiai sušąla nejudėdamas, o judant medžiagų apykaita greitėja ir žmogus jaučia šilumą. Padidėjus peršalimo ligų galimybei, reikia gerai vėdinti patalpas, su muilu plauti rankas, vengti kontakto su sergančiais, kad kuo mažiau ligų sukėlėjų pakliūtų į žmogaus organizmą.

Ona Šulcienė

Kauno VSC Kėdainių skyriaus vedėja

Knypava.lt

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: