Ūkio bankas padovanojo knygų ir Paaluonio bibliotekai

2012-02-07 | Skiltis: Krašto naujienos

Jau antrus metus iš eilės Ūkio bankas padeda Lietuvos bibliotekoms apsirūpinti knygomis. Ūkio bankas šiemet jau papildė 274 šalies bibliotekų lentynas 2175 knygomis, skirtomis vaikams, paaugliams bei suaugusiems.

Vaikams ir paaugliams skirtų knygų komplektas pasiekė ir Kėdainių M. Daukšos viešosios bibliotekos Paaluonio filialą.

Dovana – metų geriausios knygos

Naujausius lietuvių autorių leidinius vaikams ir paaugliams Ūkio bankas dovanoja kartu su jau septintą kartą rengiamos akcijos „Metų knygos rinkimai“ organizatoriais.

„Šios naudingos ir nevienadienės akcijos Ūkio bankas ėmėsi atsižvelgdamas į šalies bibliotekų situaciją. Puikiai suprantame, jog bibliotekos regionuose yra reikšmingos kaip kultūros bei informacijos židiniai. Vis dėlto jų finansinė padėtis sudėtinga, todėl trūksta lėšų solidžiai knygų kolekcijai suformuoti“, – teigia Ūkio banko Kėdainių filialo valdytojas Vidminas Jonas Kriščiūnas. Pasak jo, ši Ūkio banko iniciatyva orientuota būtent į kokybiškos ir profesionalios literatūros pasiekiamumą bei skatinimą skaityti, todėl Ūkio bankas bibliotekoms dovanoja knygas, kurių autoriai įvardyti kaip metų geriausieji.

Metų knygos rinkimai vyksta kasmet nuo 2005 m etų. Akcijos tikslas – skatinti Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra, kelti mūsų visuomenėje skaitymo prestižą. Metų knygos vaikams, paaugliams ir suaugusiems rinkimuose daugiausia balsų surinkusių knygų autoriai bus apdovanoti tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje vasario mėnesį. Knygų rinkiniai buvo dovanojami bibliotekoms, rengusioms paraiškas ir laimėjusioms konkurse knygoms gauti.

Į Paaluonio fi lialą – 6 knygos

Kėdainių M. Daukšos viešosios bibliotekos direktorė Birutė Ruzgienė informavo, jog iš Ūkio banko Paaluonio bibliotekos filialas gavo 6 knygas, pretenduojančias tapti Metų knygomis vaikams bei paaugliams. Pernai 5 pretendentes į Metų knygos titulą iš Ūkio banko gavo Kėdainių M. Daukšos viešoji biblioteka.

Vaikų Metų knyga pretenduoja tapti Kęstučio Kasparavičiaus ,,Mažoji žiema“, Vytauto V. Landsbergio ,,Stebuklingas Dominyko brangakmenis“ ir Violetos Palčinskaitės ,,Muzika troliui“.

Pauaugliams skirta Metų knyga pretenduoja tapti Gintarės Adomaitytės ,,Pasiklydusi pasaka“, Akvilinos Cicėnaitės ,,Mano tėtis ir kiti nesusipratimai“ bei Gendručio Morkūno ,,Iš Nuomšiko gyvenimo“.

Kaip ,,Kėdainių garsui“ sakė Paaluonio filialo bibliotekininkė Albina Mačianskienė, kol kas Ūkio banko padovanotos knygos dar nepasiekė Paaluonio, kadangi jos tvarkomos (įtraukiamos į bendrą knygų fondą ir t. t.) Kėdainių M. Daukšos viešojoje bibliotekoje.

Paklausta, kodėl būtent šis filialas gavo knygų, A. Mačianskienė atsakė, jog pirmą kartą nutarė pabandyti pateikti paraišką ir visai nesitikėjo, jog laimės konkursą ir gaus dovanų knygų, tačiau sėkmė nusišypsojo.

Vieni ieško populiarių, kiti – senesnių knygų

Naujos knygos tolokai nuo Kėdainių nutolusiam Pernaravos seniūnijoje esančiam Paaluonio filialui ne naujiena, tik ankstesniais metais naujomis knygomis ši biblioteka pasipildydavo mažesniais kiekiais. Uždarius Paaluonio pagrindinę mokyklą, Paaluonio kaime kultūros židinių sumažėjo – liko Bendruomenės centras, Josvainių kultūros centro skyrius bei biblioteka. Pasidomėjus, ar gausus šio filialo knygų fondas, bibliotekininkė A. Mačianskienė teigė, jog bibliotekoje yra per 3 tūkst. Knygų, o Paaluonio kaime gyvena 180 gyventojų.

Tie, kas ateina į biblioteką, nori paskaityti populiarių knygų, tokių kaip neseniai išleista V. Adamkaus knyga, tačiau tokių knygų ši biblioteka negauna, bet jeigu ir gautų, šią knygą skaitytų vienas kitas gyventojas. Vieni labiau domisi gerokai senesnėmis knygomis iš ,,Drąsiųjų kelių“ serijos, kiti – detektyvais, treti – meilės romanais.

Vyriausiam skaitytojui – 82-eji

Kaip pastebi bibliotekininkė, dažnesni skaitytojai vis dėlto pagyvenę kaimo žmonės, būtent tie, kurie savo gyvenime niekada neskaitė, o būdami pensinio amžiaus tapo aktyviais skaitytojais. Vienam iš aktyviausių skaitytojų greit bus 82-eji metai, kuris nuo mažumės skaito knygas, yra apsišvietęs, paprastas, mokslų nebaigęs kaimo žmogus. Jam bibliotekininkė siūliusi knygų atnešti į namus, tačiau jis tam prieštaravo, į antrą aukštą, kur įsikūrusi biblioteka, besiramsčiuodamas lazdele užlipa pats.

Mokinukai į biblioteką užsuka dažniausiai su knygų sąrašais, kurias rekomenduoja perskaityti lietuvių kalbos mokytoja. Kartais vaikams paskaityti naujesnę knygą tenka ir įpiršti. Vaikai, kaip pastebi pašnekovė, ne itin pratę laiką leisti su knyga, atnešę grąžinti neretai pasako, jog perskaitė tik pusę, nes pasidarė neįdomu.

Vaikus labiau domina ne knygos, bet kompiuteriniai žaidimai ar į biblioteką ateina tiesiog dėl to, jog grįždami iš mokyklos ir nenorėdami eiti į namus, neturi kur daugiau nueiti.

,,Gavusi šias naujas knygas, kurių labai laukiu, žadu surengti jų pristatymą ar kitaip pareklamuoti, galbūt kažkokį renginį surengsime kartu su Paaluonio kaimo bendruomene. Tikiuosi, kad naujos knygos, gautos iš Ūkio banko, įkvėps vaikus skaityti“, – pažadėjo Paaluonio filialo bibliotekininkė.

Asta Raicevičienė

Knypava.lt

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: