„Galileo“ piešinių konkurso nugalėtojos vardu bus pavadintas kosmoso palydovas

2012-02-08 | Skiltis: Įvairenybių palėpė

Europos Komisija džiaugiasi galėdama paskelbti „Galileo“ programos piešinių konkurso nugalėtojos Lietuvoje vardą. Devynmetės Danielės Gedminaitės piešinį „Raudonosios kometos elektros srovė” nacionalinė komisija išrinko geriausiu. Kiekvienos iš 27 Europos Sąjungos šalių narių konkurso nugalėtojo (-os) vardas bus suteiktas į kosmosą paleidžiamam vienam „Galileo“ programos palydovui. Taigi ir Danielės vardu pavadintas palydovas bus „Galileo“ programos suformuoto žvaigždyno dalis.

Laimėtoja viešai paskelbta šiandien vykusioje apdovanojimų ceremonijoje, kurioje mergaitei įteiktas sertifikatas ir trofėjus, simbolizuojantis palydovą, kuris bus pavadintas jos vardu. Apdovanojimų ceremonija vyko Europos Komisijos atstovybėje Lietuvoje, joje dalyvavo nacionalinės vertinimo komisijos nariai, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje atstovai.

Danielė Lietuvos „Galileo“ piešinių konkurso nugalėtoja tapo jos piešinį nacionalinei komisijai įvertinus geriausiai. Komisiją sudarė Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis, Lietuvos kosmoso asociacijos direktorius Vidmantas Tomkus, grafikas, vaikų knygų iliustratorius, rašytojas Kęstutis Kasparavičius, „Tele bim-bam“ darželio savininkė, kompozitorė, atlikėja Neringa Čereškevičienė.

„Labai džiugu, kai tavo vaiko darbas yra teigiamai įvertinamas. Tai turbūt kiekvienos mamos svajonė, nesvarbu, ar tai būtų tik pagyrimas, ar toks įspūdingas dalykas, kaip kosmoso palydovo pavadinimas tavo vaiko vardu. Tai įkvėps daugiau pasitikėjimo tiek dukrai, tiek man“, – dukros Danielės laimėjimu ir netradiciniu prizu džiaugiasi mama Laura Gedminienė. Ji tikina kartu su dukra dabar dažniau žiūrėsiančios į dangų ir ieškosiančios Danielės vardu pavadinto palydovo.

Šį piešinių konkursą organizavo Europos Komisija. Konkurse galėjo dalyvauti 9–11 metų vaikai, gyvenantys Europos Sąjungos šalyse. Kiekviena šalis išrinko po vieną nugalėtoją. Konkursui reikėjo pateikti piešinį tema „Kosmosas ir aeronautika“. Vaikų fantazija buvo neribojama, jie galėjo naudoti kokias tik nori piešimo ar spalvinimo priemones, medžiagas, technikas. Nufotografuoti ar nuskanuoti darbeliai buvo įkelti į konkurso interneto tinklapį.

„Galileo“ piešinių konkursas

„Galileo“ piešinių konkursas vyko 27-iose Europos Sąjungos šalyse 2011-aisiais metais, o nugalėtojai renkami ir skelbiami šių metų pirmąjį ketvirtį. Lietuvoje konkursas vyko nuo rugsėjo 1-os iki lapkričio 15-os dienos.

Daugiau informacijos apie konkursą pateikta svetainėje www.galileocontest.eu.

„Galileo“ programa

„Galileo“ programa yra nepriklausoma Europos palydovinės navigacijos sistema. Programos metu į kosmosą bus paleisti mažiausiai 27 palydovai, užtikrinsiantys Europos pirmavimą su kosmosu susijusių technologijų srityje. „Galileo“ yra Europos Sąjungos programa, padėsianti plėtoti pasaulinę palydovinės navigacijos sistemą pagal Europos civilinę kontrolę. „Galileo“ programa taip pat suteiks galimybę Europai naudotis palydovinės navigacijos signalais, nepriklausomai nuo amerikiečių GPS ir Rusijos Glonass sistemų, tačiau kai kurioms paslaugoms teikti bus suderinama su jomis. Palydovų sistema bus naudojama daugelyje sričių, įskaitant transporto valdymą ir mobiliųjų telefonų taikomąsias programas. „Galileo“ programos palydovus numatyta leisti etapais nuo 2011 m., kol bus sudarytas visas žvaigždynas.

2014-aisiais metais „Galileo“ pasiūlys trijų rūšių paslaugas: atvirąsias paslaugas (nemokamai), valstybės reguliuojamas paslaugas (jos užtikrina, kad pagrindinių paslaugų, kaip kad policijos ir greitosios medicinos pagalbos paslaugos funkcionuotų ir per krizes) ir paieškos bei gelbėjimo paslaugas (svarbiais atvejais, pavyzdžiui, jūroje pasimetęs jūreivis).

Ateityje atsiras komercinių paslaugų ir saugumą užtikrinančių paslaugų didesniam autentifikuotų duomenų tikslumui ir gyvybiškai svarbių programų eksploatavimui.

2011 m. spalio 21 dieną įvyko didžiulis „Galileo“ programos šuolis pirmyn – tądien paleisti pirmieji du programos palydovai. Kitų dviejų palydovų paleidimas į kosmosą numatytas šiais metais. Tai atveria kelią „Galileo“ pirminių paslaugų tiekimui 2014-aisiais metais.

„Galileo” parengiamiesiems darbams sudarytos sutartys: parengiamasis etapas prasidėjo 2008-aisiais metais ir darbai buvo suskirstyti į šešias dalis, kurios visos buvo atviros viešųjų pirkimų rinkoms. Pirmosioms keturioms dalims, kaip kad inžinerinė pagalba, palydovų konstravimas, paleidimo operacijos (IP/10/7) ir eksploatavimas (IP/10/1382), 2010-aisiais metais buvo paskirta maždaug 1,25 mlrd. eurų. Dvi paskutinės dalys, susijusios su antžemine infrastruktūra, buvo numatytos įgyvendinti 2011-ųjų birželį (IP/11/772).

Europos geostacionarios navigacijos tarnyba EGNOS: jau nuo 2009 m. spalio mėn. tikslesnius GPS signalus europiečiams teikia Europos geostacionarios navigacijos tarnyba EGNOS.

EGNOS sudaro tik trys palydovai ir keturiasdešimt antžeminių stočių; ji veikia kaip JAV GPS sistemos pastiprinimas svarbiems, su aviacijos ir jūrininkystės sauga susijusiems pranešimams. Ji teikia laisvai prieinamus padėties nustatymo duomenis visoje Europoje į bet kurį EGNOS signalą priimantį imtuvą. Jos paslaugos, didinančios aviacijos saugą, eksploatuojamos nuo 2011 m. kovo mėn. (IP/11/247).

Tarptautinis bendradarbiavimas: Europos Sąjungos sistema ir Kinijos, JAV, Rusijos, Japonijos, Indijos sistemos yra suderinamos, tačiau reikalingos diskusijos su kiekviena šalimi ir Jungtinių Tautų kontekste. Norvegija dalyvauja ir prisideda prie programos finansavimo, taip pat tebevyksta derybos su Šveicarija.

 Europa.eu

Knypava.lt

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: