,,Pasninkas – tai dvasinis ginklas prieš vergavimą patiems sau”

2012-03-12 | Skiltis: Krašto naujienos

Dienos iškrovoms pritaria ir medikai, tačiau ar to paisoma maitinimo įstaigose?

Po triukšmingai atšvęstų Užgavėnių jau porą savaičių gyvename Gavėnią – ramaus susikaupimo, atgailos ir dvasinio atsinaujinimo laiką. Viena Gavėnios priedermių – pasninkas. Ar įmanoma jo laikytis tiems, kurie ne visada gali pietauti namie, kuriems tenka naudotis visuomeninio maitinimo įstaigų paslaugomis?

Kas tas pasninkas?

Visų pirma, ar gerai žinome, kas tas pasninkas, ką per jį reikėtų daryti? Šį klausimą pateikėme Kėdainių dekanato dekanui Gintarui Pūrui.

„Bažnytiniai kanonai skelbia, kad pasninkauti privalo tikintieji, kuriems – nuo 14 iki 60 metų. Tačiau mes skatiname tai daryti ir jaunesnius, ir vyresnius. Nereikia pamiršti, kad pasninko prasmė – kur kas gilesnė negu vien mėsos nevalgymas. Jo metu reikia mokytis gyventi be visko, kas gundo – ir be saldumynų, ir be kavos, ir be delikatesų, cigarečių, alkoholio. Pasninkas padeda išvengti nuodėmių ir to, kas į jas veda. Jis atveria ir apvalo žmogaus sielą”, - trumpai atsakė dekanas. Ir pridūrė, kad pasninkauti reikia sąmoningai: ne taip, kai vieną dieną susilaikoma, o kitą net su kaupu atsigriebiama.

 Tikintieji per pasninką sočiai pavalgyti turėtų tik kartą per dieną. Praalkus kitu metu bažnytiniai kanonai teleidžia šiek tiek užkąsti. Vandens, pieno, vaisių sulčių vartojimas per pasninką neribojamas. Nedraudžiama valgyti ir duonos bei pyrago gaminių, o ne itin griežtomis dienomis net leidžiama pasmaguriauti augalinio aliejaus.

,,Gavėnia – ne pančiai”

Kunigas G. Pūras priminė ir dar vieną, daugelio gerokai primirštą pasninko taisyklę: ,,Sutaupytą maistą reikia paaukoti vargstantiesiems. Tik tuomet tikrai pajusime atjautos malonę, suprasime, kad Gavėnia – ne pančiai, o gerų darbų versmė.” Dvasininko teigimu, pasninkas – tai dvasinis ginklas kovai su vergavimu patiems sau: ,,Apie tai primenu beveik kiekvienose Šventose Mišiose.” Vienos dienos savaitėje iškrovai, beje, pritariam ir medikai. Jų teigimu, tai – sveikas organizmo pravalymas. Ar žmonės tokių rekomendacijų laikosi, geba atsispirti pagundoms? ,,Nežinau, nes tai – kiekvieno individualus sprendimas”, - neslėpė G. Pūras.

Nuo pasninko, beje, atleidžiami ligoniai, kūdikių laukiančios bei juos maitinančios motinos, visi, kurie negali sau maisto pasirinkti. Pasninko apribojimai atlaidūs ir per krikštynas, jungtuves, laidotuves, mirusiųjų pagerbimus, darbuotojams itin sunkų fizinį ar protinį darbą.

Penktadieniais – karštos bulvės su silke

Išsiaiškinę pagrindinius pasninko reikalavimus, pasižvalgykime, ar jų paisoma senamiestyje veikiančiose maitinimo įstaigose.

„Mūsų restorane visada gausu įvairių valgių. Norintieji pasninkauti gali sočiai pavalgyti ir be mėsos – pasiūlytume žuvies, salotų”, - paaiškino restorano „Smilga” savininkė Julija Daukšienė. Jos pastebėjimu, pasninką kėdainiečiai labiau prisimena nebent penktadieniais – tada dažniau nei įprastai užsisako silkių su karštomis bulvėmis. O jokių įmantresnių pageidavimų bent iki šiol nebūta.

Laikosi ne itin uoliai

Panašiai kalbėjo ir restorano „Grėjaus namas” vadybininkas Mantas Petrulis. „Tikrai nepastebėjau, kad kėdainiečiai labai uoliai pasninkautų. Daugelis valgo kaip įprastai.” ,,Grėjaus namo” meniu – taip pat įvairus, tad panorusieji be ypatingų pastangų sočiai bei skaniai pavalgytų, ir atsisakę mėsos. Kiek pagalvojęs M. Petrulis visgi prisiminė: ,,Kartą tikrai buvome paprašyti paruošti pasninkišką stalą. Pageidavimą įvykdėme nesunkiai – tiesiog prigaminome daugiau žuvies, silkės, daržovių. Užsakovai liko patenkinti.”

,,Nutarėme būti ir švietėjiški”

Kasdien nuo 30 iki 50 kėdainiečių pietauja kavinėje „32 ratai”. Paprašyta, ko nors pasninkiško, padavėja Rita Maliaukienė maloniai vardijo: ,,Turime net šešis šaltus ir penkis karštus patiekalus iš žuvų, gausybę vegetariškų salotų, miltinių kepinių.”

O restorano „Novus Rex” administratorė Daiva Zamarienė vienintelė pasigyrė, jog Gavėnios penktadieniais siūlo specialų pietų kompleksą, kuriame ne mėsos, o žuvies patiekalas. „Šįmet nutarėme būti ne tik paslaugūs, bet ir švietėjiški. Kodėl nepabandyti žmonėms priminti, kad penktadieniais reikia pasninkauti? Sekasi neblogai. Gana daug lankytojų jau susidomėjo tokiu mūsų siūlymu ir penktadieniais patys prašo pietų be mėsos”, - sakė D. Zamarienė.

Vilija Mockuvienė

Knypava.lt

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: