Besiruošiant šildymo sezonui: kaip taupyti šilumą daugiabučiuose?

2012-09-07 | Skiltis: Tema

Atėjęs ruduo daugelį gyventojų verčia sunerimti – juk šis metų laikas ir naujojo šildymo sezono pakeleivis. Norėdamas suteikti ir supažindinti gyventojus su pagrindine informacija, kaip reikia taupiai vartoti šilumą, jos nešvaistyti ir taip nedidinti sąskaitų ir išleidžiamų pinigų, „Kėdainių garsas“ kalbina „Panevėžio energijos“ Kėdainių šilumos tinklų rajono viršininką Algimantą Mižutavičių, kuris

pateikia šilumos taupymo patarimus.

Turi rūpintis patys gyventojai

A. Mižutavičius sakė, kad labia svarbu norint taupyti šilumą namuose, pasirūpinti, kad visi vamzdynai būtų izoliuoti.

„Kuo geriau vamzdynai bus izoliuoti, tuo mažiau šilumos išeis į aplinką, tuo mažiau šilumos prisuks skaitikliai“, – sakė pašnekovas. Dideli šilumos nuostoliai patiriami, kai neizoliuojami ar tik iš dalies izoliuojami vamzdynai, sklendės, čiaupai, ventiliai. Svarbu įsidėmėti, kad vidaus namo šilumos tinklais privalo rūpintis patys gyventojai. Jie turi rūpintis ne tik savo butu, bet ir visa infrastruktūra, esančia už buto durų.

„Labiausiai suinteresuoti šilumos taupymu turėtų būti patys daugiabučių gyventojai. Daugiausiai Kėdainiuose ir moka senų daugiabučių namų butų gyventojai, mat tokių namų nesandarios sienos, stogas, pro kuriuos visa šiluma ir pasišalina“, – pastebėjo pašnekovas.

Svarbiausia suvokti, kad niekas neateis ir nepasirūpins už mus, kad šilumos suvartotume mažiau – svarbu kiekvienam pradėti nuo savęs, burtis į kaimynų ratelius ir bendromis pastangomis rūpintis savo gerove.

Kainos

Remiantis „Panevėžio energijos“ pateiktais statistiniais duomenimis, per praėjusį (2011–2012 metų) šildymo sezoną, vidutiniai mokesčiai šildymui daugiabučiuose namuose už vieną kvadratinį metrą kėdainiečiams atsiėjo 23,55 Lt. Vadinasi, dviejų kambarių buto gyventojai vidutiniškai per šildymo sezoną sumokėjo iš viso apie 1200 Lt. Tuo tarpu renovuotų daugiabučių namų vidutiniai mokesčiai šildymui atsiėjo viso labo 9,65 Lt už vieną kvadratinį metrą. Tai reiškia, kad per tą patį laikotarpį renovuoto namo dviejų kambarių buto gyventojai vidutiniškai sumokėjo – 490 Lt. Vidutinė šilumos kaina viso šildymo metu buvo 25,21 ct/kWh (kaina su 9 proc. PVM).

Vieningas įsitraukimas

Šilumos suvartojimą daugiabučių namų ir kitų pastatų šildymui lemia pastatų būklė. Yra apskaičiuota, kad pro sienas ir langus prarandama didžioji dalis šilumos – atitinkamai 35 ir 37 proc. Pro stogą – 15 proc., pro rūsio perdangą 13 proc. šilumos. Todėl vienos geriausių šilumos taupymo priemonių yra kompleksiniai namo renovavimo darbai bei šilumos punktų automatizavimas. Tinkamai sureguliavus šilumos punktą, sąskaitas už šildymą galima sumažinti bent 15 procentų, o pilnai renovavus namą – šilumos suvartojimas gali sumažėti iki 50 proc.

Vis dėlto, jei nesiruošiate artimiausiu šildymo sezono metu užsiimti renovacijos darbais, siūlome pasinaudoti paprastais, daug nekainuojančiais ir lengvai įgyvendinamais šilumininkų patarimais, kaip gyvenamajame bute ar darbovietėje taupyti šilumą. Tačiau svarbu atsiminti, kad efektyvus šilumos sutaupymas daugiabučiuose namuose įmanomas tik visų gyventojų vieningu įsitraukimu ir supratimu.

Naudingi patarimai, kaip gyventi šilčiau:

1. Pasirūpinkite langų sandarinimu – tai aktualu ne tik mediniams, bet ir nekokybiškiems, prastai sumontuotiems plastikiniams langams. Sandarinti naudojamos įvairios medžiagos – nuo laikraščių bei vatos iki šiuolaikinių guminių, poliuretaninių putų juostų.

2. Prie langų atsiradus plyšiams ar sienos įtrūkimams, būtinai juos užglaistykite arba užkamšykite, kad šaltas oras neitų į kambarį.

3. Įstiklinkite balkonus ir lodžijas. Jų stiklinimas sumažina šalto oro skverbimąsi į butą, todėl oro temperatūra gretimame kambaryje lieka normali ir vėjuotą dieną, be to, pagerinama garso izoliacija. Balkonuose ir lodžijose įrenkite medines grindis ir po jomis paklokite izoliacinės medžiagos sluoksnį.

4. Šilumos srautą pro langą galima sumažinti, įstačius papildomą stiklą ar skaidrią plėvelę tarp stiklų.

5. Įskilusius langų stiklus pakeiskite sveikais.

6. Prieškambario, laiptinės ir kitų šaltų patalpų duris laikykite uždarytas. Jei po durimis yra plyšys – pasistenkite jį uždengti specialia tarpine slenksčiams.

7. Jei langas nebūtinas kaip šviesos šaltinis (rūsyje, sandėliuke, galbūt vonioje), žiemai jį galima uždengti šilumą atspindinčios termoizoliacijos lakštu. Tai sumažins šalto oro skverbimąsi į butą.

8. Žiemą nakčiai nuleiskite pakeliamas žaliuzes. Dvigubo įstiklintimo langas su nuleistomis žaliuzėmis prilygsta trigubo įstiklinimo langui.

9. Būsto šildomose patalpose už radiatorių įrenkite šilumą atspindinčius ekranus, kurie atspindi iki 90 % infraraudonųjų spindulių ir sąlygoja patalpos oro temperatūros padidėjimą 1–2 ºC. Pritvirtinus lentyną virš radiatoriaus, šilto oro srautas nukryps į kambario vidų, užuot kilęs tiesiai iki lubų.

10. Neuždenkite radiatorių užuolaidomis. Tada šiltas oras pateks į kambarį, o ne kils į viršų šaltu lango paviršiumi. Tuo tarpu naktį reikėtų elgtis atvirkščiai – nuleisti žaliuzes ir užtraukti užuolaidas, kad šios taptų papildomu barjeru, neleidžiančio šilumai sklisti į lauką

11. Didelių gabaritų baldus statykite prie išorinių sienų – taip sudarysite papildomą sienų šilumos izoliaciją.

12. Patalpas vėdinkite kelis kartus per dieną pilnai atidarius langus ir sudarius trumpalaikį skersvėjį, kuris pakankamai išvėdintų patalpą, padėtų išvengti drėgmės ir kvapų kaupimosi. Geriau vėdinti intensyviai, bet trumpai, negu vėdinti ilgą laiką.

13. Nepamirškite reguliariai nuvalyti dulkių nuo radiatorių – dulkės mažina šilumos atidavimą aplinkai.

14. Ventiliatorių virš viryklės naudokite tik gamindami valgį, nes jis ištraukia šilumą.

15. Saulės šiluma – nemokama, tad leiskite jai patekti į jūsų namus, atidenkite langus, o saulės prišildytuose kambariuose atidarykite duris ir leiskite šilumai pasklisti į vėsesnes būsto vietas.

Vaida Masilionytė

Knypava.lt

Vienas komentaras “Besiruošiant šildymo sezonui: kaip taupyti šilumą daugiabučiuose?”

  1. marazmai sako:

    ka cia prirasete marazmu, renovuoti reikia, o ne su vamzdziu viniojimu taupyti. kaip lenkuose valstybei reikia imti renovuoti namus ir pateikti saskaitas gyventojams. o cia zaidzia su pensininkais gal norite nama apsisiltinti? jie sedi triju kambariu bute po vien po du su vatinkom ir nieko nenori, nes kompensacijas uz sildyma gauna… marazmai

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: