Jaunimo nedarbas – politikų, verslininkų ar paties jaunimo reikalas?

2012-10-05 | Skiltis: Visuomenė

Verslo, politikos ir jaunimo organizacijų atstovai šią savaitę diskutavo apie tai, kodėl didėja jaunimo nedarbas, bei ieškojo efektyviausių šios problemos sprendimo būdų. Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) organizuojamoje diskusijoje „Jaunimo nedarbas – politikų, verslininkų ar paties jaunimo problema?“ savo poziciją išsakė LVK prezidentas Valdas Sutkus, „Omnitel“ vadovas Antanas Zabulis, „Coffee Inn“ valdybos pirmininkas Daumantas Mikučionis, LR Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas, LR Švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė bei kiti tiesiogiai su jaunų žmonių problemomis įsitvirtinant darbo rinkoje susiduriantys diskusijos dalyviai.

„Šia tema aktyviai diskutuojama tiek politiniame, tiek ir verslo pasaulyje. Mūsų keltas tikslas – pakalbėti apie tai, kas iš tiesų trukdo jaunam žmogui sėkmingai įsidarbinti Lietuvoje? Kas lemia studijas ką tik pabaigusių jaunuolių motyvacijos kovoti dėl savo vietos darbo rinkoje trūkumą, o kartais - nepagrįstus lūkesčius? Kokie sprendimai būtų patys efektyviausi?“, - diskusijos tikslą apibrėžė V. Sutkus.

Diskusijos metu nagrinėta švietimo sistemos, socialinės politikos, verslo aplinkos ir visuomenės nuostatų įtaka jaunimo nedarbo atsiradimui bei ieškota menkos jaunų žmonių motyvacijos įsitvirtinti darbo rinkoje priežasčių.

„ Visi žmonės negali būti verslūs. Darbo vietą reikia išsikovoti. Reikia labiau ieškoti ne darbo, o savirealizacijos, kuri reikalinga dirbant, kuriant naują verslą. Turint svajonę reikia svajoti dar plačiau, galvoti, kas galėtų tapti mentoriumi, patarėju“, - sakė „Omnitel“ vadovas A. Zabulis.

Jaunimo organizacijos „Darbas“ vienas steigėjų, Seimo narys Vytautas Gapšys mano, kad jaunimas pajėgus konkuruoti vienodomis rinkos sąlygomis su jau egzistuojančiomis verslo įmonėmis.

„Iniciatyva turi eiti iš paties jauno žmogaus, o dažnai jis nepadaro esminio paskutinio žingsnio. Negalima skirti lengvatų jauniems verslininkams – tai iškraipo konkurenciją ir rinką. Tai galima taikyti tik specifinėms šakoms. Jūsų idėja jau nėra konkurencinga, jei nesugalvojate, kaip dirbti rinkoje be papildomos pagalbos“, - teigė V. Gapšys.

Jo mintį, jog verslas turėtų tvarkytis savo jėgomis, palaikė ir „Coffee Inn“ valdybos pirmininkas Daumantas Mikučionis.

„Valstybė negali kištis į verslą, tai turi būti atsietos sritys. „Coffee Inn“ jauniems žmonėms neretai būna pirmas darbas po mokyklos. Dažnai matome jų neigiamas nuostatas. Sovietinio paveldo jau nebegalime kaltinti dėl naujosios kartos pasyvumo, nes šiandieninis jaunimas jau yra gimęs nepriklausomoje Lietuvoje. Pasyvumas – tai gero, aprūpinto gyvenimo pasekmė. Kaip paskatinti jaunų žmonių aktyvumą - švietimo ir tėvų reikalas“, - teigė D. Mikučionis.

Anot V. Sutkaus, norint užtikrinti efektyvų būsimų sėkmingų darbuotojų rengimą vidurinėse ir aukštosiose mokyklose, reikalingi ilgalaikiai švietimo ir mokymo planai, kurie laiku būtų koreguojami, būtų tariamasi su verslo, jaunimo organizacijomis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministro teigimu, labai svarbu – visų šiame procese dalyvaujančių pusių bendradarbiavimas.

„Bet kurios iš grandžių nebuvimas gali pakenkti verslui. Specialistų poreikis bei valstybės ilgalaikė prognozė turi būti. Svarbu prognozuoti, kokių konkrečių specialistų valstybei ateityje reikės, tad planavimas yra svarbu. Tačiau talentingas žmogus visada ras kaip save realizuoti. Jaunimo nedarbo problemos sprendimas - visų bendras dalykas, valstybės investavimas į aukštąsias mokyklas, į švietimą – labai svarbus žingsnis problemos sprendimo link“, - sakė D. Jankauskas

Pasak Švietimo ir mokslo viceministrės, jaunimo motyvacijos didinimui pasitarnavo ir ekonominė krizė.

„Krizė turėjo ir gerųjų pusių – parodė, jog jaunimo nedarbas egzistuoja. Tuomet kuriamos naujos priemonės problemos sprendimui. Kiek jaunimo registruotųsi verslumo projektuose, jei nedarbas būtų mažesnis? Manau, jog norų kultūros stygius labiausiai kenkia verslumui“ – kalbėjo N. Putinaitė.

Renginys taip pat buvo skirtas pristatyti šį rudenį prasidedantį jaunimo verslumo skatinimo projektą „CREAzone“, kurio metu Lietuvos aukštųjų mokyklų studentai bei dėstytojai turės galimybę per 300 dienų išmokti iš geros idėjos sukurti sėkmingą verslą, pažinti ir suprasti rinką, įgis teorinių ir praktinių žinių, būtinų kiekvienam sėkmingam verslininkui. Daugiau informacijos apie projektą – www.creazone.lt.

 

 

Knypava.lt

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: