Rinkėjų skaičių praretino emigracija

2012-10-12 | Skiltis: Krašto naujienos

Šį sekmadienį vyks eiliniai rinkimai į Seimą ir patariamasis referendumas dėl Visagino atominės elektrinės statybos darbų. Aiškėja, kad rinkimuose dalyvausiančių rinkėjų skaičius sąrašuose daug mažesnis nei buvo prieš ketverius metus vykusiuose 2008 metų Seimo rinkimuose. Daugiausiai tam įtakos padarė vis didėjantys emigracijos mastai.

Balsuos mažiau rinkėjų

Seimo rinkimuose bei referendume dėl naujos atominės elektrinės statybų šią savaitę galės balsuoti per 2,5 mln. visų Lietuvos piliečių. Remiantis pateikiamais Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, užsienyje iš viso užsiregistravo balsuoti 13,5 tūkst. tautiečių (tai sudaro daugiau nei 10 proc. visų užsienyje gyvenančių lietuvių). Anot Seimo rinkimų įstatymo, kiekvienas rinkimų teisę turintis Lietuvos Respublikos pilietis turi būti įrašytas į rinkėjų sąrašus, be to, jis privalo būti įrašytas tik vieną kartą.

Palyginus su 2008 metais vykusiais rinkimais į Seimą, visoje Lietuvoje rinkėjų skaičius sumažėjo 116 tūkst. 624 piliečiais. 2011 metais vykusių rinkimų metu į Savivaldybių tarybas, šiais metais prie balsadėžių ateis atitinkamai 58 tūkst. 267 rinkimų teisę turinčiais piliečiais mažiau.

Sumažėjo 3 tūkst.

Rinkėjų skaičiaus mažėjimo tendencijos neaplenkė ir mūsų rajono. Remiantis Vyriausiosios rinkimų komisijos pateikiamais duomenimis, rinkėjų skaičius, palyginus su prieš ketverius metus vykusiais rinkimais į Lietuvos Parlamentą, yra gerokai mažesnis. Vienos pagrindinių tokių procesų priežasčių – didėjantis darbingų asmenų emigracijos mastas bei krašto gyventojų senėjimas – didėjantis garbaus amžiaus rinkėjų skaičius, mažėjantis gimstamumas.

2008 vykusių rinkimų metu Kėdainių rinkiminėje apygardoje buvo įregistruota 38,5 tūkst. Balsavimo teisę turinčių rinkėjų. Šiais metais būtent šioje apygardoje priskaičiuojama jau 35,6 tūkst. rinkėjų. Tai sudaro beveik 3 tūkst. rinkėjų mažiau vien per pastaruosius ketverius metus. Jei ir toliau tokiais tempais gyventojų skaičius mažės, po 50 metų apskritai neliks kam balsuoti.

Ryškesnis mažėjimas – mieste

Apygardoje didžiausios rinkiminės apylinkės yra Kėdainių mieste: didžiausia rinkėjų skaičiumi yra Liaudies apylinkė, turinti 3475 įregistruotus rinkėjus. Iš kaimiškųjų vietovių didžiausios rinkėjų skaičiumi yra Dotnuvos, Šėtos ir Vilainių apylinkės, turinčios per 1000 rinkėjų. Mažiausios – Petkūnų ir Kaplių, turinčios per 200 įregistruotų rinkėjų.

Palyginus su prieš ketverius metus buvusia statistine medžiaga, rinkėjų skaičius tendencingai sumažėjo visose apylinkėse. Didesnis sumažėjimo procentas pastebimas mieste esančiose apylinkėse bei seniūnijų centruose, kai tuo tarpu mažesniuose miesteliuose ar kaimuose rinkėjų skaičius sumažėjo ne taip dramatiškai.

Pavyzdžiui, minėtoje didžiausioje Liaudies rinkiminėje apygardoje rinkėjų sumažėjo beveik 10 proc., kai tuo tarpu Miegėnų apylinkėje atitinkamai sumažėjo 4 proc.

Nusiskundimų negauta

Kaip vyksta pasiruošimas jau šį sekmadienį įvyksiančiuose rinkimuose, klausėme Kėdainių rinkiminės apygardos pirmininkės Vidos Trošinos. Anot pašnekovės, rinkėjų kortelių nešiojimas tęsiasi ir toliau, nors oficialiai jos turėjo būti išdalintos jau iki spalio 6 dienos. Kortelės negavusiems, bet ją gauti pageidaujantiems asmenims, ji vis tiek yra pristatoma.

„Jei žmogus pats kreipiasi ir praneša, kad vis dar yra negavęs rinkėjo kortelės, mes kortelę nunešam ir jam atiduodam“, – sakė pašnekovė. Kol kas negauta ir jokių nusiskundimų dėl rinkiminės agitacijos taisyklių pažeidimo ar rinkiminių kortelių pristatymo. „Kol kas mes negavome jokių nusiskundimų dėl rinkiminės agitacijos. Žmonės, pamatę pažeidimus, su savo pastebėjimais į mus gali kreiptis. Mes skundus perduodame Vyriausiajai rinkimų komisijai, mat Seimo rinkimų metu skundus nagrinėti įpareigota būtent ši institucija“, – sakė V. Trošina.

„Smulkius pažeidimus galime išpręsti ir vietoje, tačiau bet kokiu atveju tariamės su rinkimų kuratoriais ir sprendžiame, kaip būtų teisingiausiai tokioje situacijoje pasielgti“, – sakė ji.

Kėdainių rinkiminėje apygardoje, vienmandatėje apylinkėje savo kandidatūras išsikėlė 12 kandidatų. Daugiamandatėje apygardoje dėl patekimo į Lietuvos Parlamentą ketverių metų kadencijai tarpusavyje varžysis 17 partijų bei viena 4 partijų koalicija. Iš viso dėl patekimo į Seimą kandidatuos rekordinis kandidatų skaičius – apie 2 tūkst.

Tądien kartu vyks ir patariamasis gyventojų referendumas dėl Visagino atominės elektrinės statybos darbų.

Galima balsuoti ir iš anksto

Jei sekmadienį negalėsite atvykti į savo rinkimų apylinkę, nepamirškite, kad balsuoti galite iš anksto. Balsuoti iš anksto galima bet kurioje savivaldybėje spalio 10–11 dienomis nuo 8 iki 20 val. Balsavimo iš anksto pavyzdį trečiadienio rytą parodė Darbo partijos pirmininkas, Europos Parlamento narys Viktoras Uspaskich, iš anksto balsavęs Seimo rinkimuose Vilniaus miesto savivaldybėje.

„Balsuodamas iš anksto noriu paskatinti rinkėjų aktyvumą, juk iš tikrųjų turime net tris dienas tam, kad galėtume išsakyti savo pilietinę valią. Tad raginu visus piliečius aktyviau įsitraukti į politinį procesą ir surasti laiko balsavimui šiuose Seimo rinkimuose, kad išrinktume tokią valdžią, kuri tikrai atstovautų daugumos rinkėjų interesams“, – sako V. Uspaskich.

Seimo rinkimuose balsuoti iš anksto gali visi asmenys, turintys rinkimų teisę.

Vaida Masilionytė

 

 

Knypava.lt

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: