Mokykloje – „Žalioji diena“

2012-10-19 | Skiltis: Kultūra ir švietimas

Gamtos išteklių tausojimas, atliekų mažinimas ir jų rūšiavimo įpročiai Vakarų Europoje perduodami iš kartos į kartą ir yra tapę neatsiejama kiekvieno žmogaus gyvenimo dalimi. Lietuvoje taip pat sukurtas tankus rūšiuojamų atliekų surinkimo tinklas, tačiau šalies gyventojų rūšiavimo įgūdžiai dar tik formuojasi. Todėl Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija įgyvendina aplinkosaugos projektą „Aš – žalias“, kuriuo siekiama skatinti atliekų tvarkymą ir rūšiavimą. Projekto idėją palaiko ir rūšiuoti atliekas visuomenę skatina šeimos ambasadorės – muzikantai Erica Jennings ir Jurgis Didžiulis, dailininkas ir TV laidų vedėjas Rimas Valeikis ir fotografė Agnė Gintalaitė, aktoriai Edita Zizaitė ir Jurgis Damaševičius.

Kėdainių Juozo Paukštelio pagrindinės mokyklos 1–7 klasių mokiniai ir mokytojai noriai įsitraukė į respublikinį projektą „Aš – žalias“. Projekto tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į atliekų rūšiavimo problemą, aiškinti rūšiavimo naudą, mokyti, kaip taisyklingai tai daryti.

Atliekų rūšiavimo ir antrinių žaliavų panaudojimo temos buvo plačiau nagrinėjamos per pasaulio pažinimo, gamtos ir žmogaus, biologijos, fizikos pamokas.

Mokinius nustebino mokslininkų įrodyti faktai, kad kiekvienas žmogus per metus išmeta per 300 kg buitinių atliekų, kurias šiuolaikinės technologijos leistų perdirbti. Vaikai sužinojo, jog nebereikalingus daiktus galima vėl panaudoti pakeitus jų pagrindinę paskirtį arba tiesiog „atgaivinti“ juos šiek tiek atnaujinus. Tad rūšiuojant būtų tausojami gamtos turtai, taupoma energija ir vanduo, kuriama švaresnė aplinka.

Penktų–šeštų klasių mokiniai integruotose lietuvių kalbos pamokose skaitydami sakmes ir kalbėdami apie baltų pasaulėžiūrą svarstė, kodėl senovėje Žemė buvo garbinama, o šiandien lietuviai jos netausoja ir ją teršia.

Projekte dalyvaujantys vaikai aktyviai įsitraukė į įvairias veiklas: vieni rašė rašinius apie žemės saugojimo, tausojimo ir švarinimo galimybes, kiti iš antrinių žaliavų gamino įvairius darbelius, piešė piešinius ir plakatus, kūrė instaliacijas.

Spalio pradžioje mokykloje organizuota „Žalioji diena“. Surengtoje parodėlėje buvo eksponuojami pakartotinai perdirbti ir vėl skirti naudoti spalvingi ir originalūs mokinių darbeliai, taip pat piešiniai, geriausi rašiniai.

Į mokyklą atvykę Panevėžio J. Miltinio dramos teatro aktoriai parodė nuotaikingą spektaklį apie atliekų rūšiavimą. Šio spektaklio herojai – žaliasis konteineriukas, musė Zofi ir berniukas Tomas – mokė vaikus rūpintis aplinka ir atsakingai elgtis su gamtos ištekliais.

Dalis projekto dalyvių prisipažino namuose rūšiuojantys atliekas, tačiau nemažai mokinių prasitarė, kad šio projekto idėja – naujas iššūkis.

Visi 1–7 klasių mokiniai ir mokytojai pasirašė Žaliąją deklaraciją – dokumentą, kuriame asmeniškai įsipareigojama gyventi laikantis aplinkosaugos vertybių. Baigiantis renginiui visi projekto „Aš – žalias“ dalyviai gavo dovanų – įvairių edukacinių stalo žaidimų, lipdukų, knygelių, ženkliukų.

Ekologinis ugdymas padeda geriau pažinti aplinką, suvokti, jog esame neatsiejama gamtos dalis, moko pajusti žmogaus ir gamtos ryšį, ugdo aplinkosaugines vertybes. Tikimės, kad įgyvendinus projektą mokiniai tausos ir globos gamtą, taip padėdami sau ir supančiai aplinkai, gebės prisiimti atsakomybę už atliekų mažinimą ir racionalų jų tvarkymą.

Virginija Ivaškevičienė, Ernesta Zabutkienė, projekto koordinatorės

Knypava.lt

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: