Rajone daugėja sergančiųjų tuberkulioze

2013-03-01 | Skiltis: Sveikata

Nors žymesni tuberkuliozės protrūkiai jau praeityje, paskutinė šios ligos epidemija rajone skelbta jau tolimais 1998 metais, tačiau visiškai susirgimų tuberkulioze išvengti nepavyksta. O pernai užregistruoti 29 nauji atviros plaučių tuberkuliozės atvejai, kurie net du kartus viršija užpraėjusiųjų metų sergamumą.

Pavojingiausia – atvira forma

Tuberkuliozė yra itin sena liga, žinoma nuo pirmykštės bendruomenės laikų. Ši lėtinė infekcinė liga yra užkrečiama, tačiau išgydoma. Ją sukelia tuberkuliozės bacilos. Pavojingiausia – atvira tuberkuliozės forma. Vienas šia forma sergantis asmuo gali apkrėsti net iki 20 aplinkinių. Tuberkuliozės bacilos plinta oro lašeliniu būdu: žmonėms kalbant, čiaudint, pakostint, todėl ši klastinga liga gali tykoti bet kur – parduotuvėse, visuomeniniuose renginiuose, gatvėje, troleibuse ar kitose susibūrimo vietose.

Yra paskaičiuota, kad viename laše žmogaus į aplinką išskiriamų skreplių yra net keli milijonai tuberkuliozės bacilų. O tuberkuliozės bacilomis yra užsikrėtę net trečdalis pasaulio gyventojų, tačiau iš infekuotųjų aktyvia tuberkulioze tesuserga maždaug 15 proc. Itin imlūs tuberkuliozei vaikai iki penkių metų: jiems gali pakakti net ir vienkartinio kontakto su sergančiuoju.

Jau beveik dešimtmetis, kai tuberkulioze sergantys kėdainiečiai gydomi ne Kėdainiuose, bet Kaune. Įprastai stacionare gydymas trunka porą mėnesių – per tiek laiko pavyksta išnaikinti tuberkuliozės bakterijas. Dar maždaug keturis mėnesius ligonis turi gydytis namuose. Tačiau, jeigu žmogus suserga atsparia vaistams tuberkuliozės forma, gydymui gali prireikti netgi ir dvejų metų.

Liga sunkiai nustatoma

Kėdainių ligoninės Konsultacinės poliklinikos gydytojos pulmonologės Irenos Krikščikaitės teigimu, pagrindinė bėda ta, kad maždaug 80-90 proc. tuberkuliozės atvejų sunkiai nustatomi: mat dažniausiai pradinėse stadijose nepasireiškia jokie ligos simptomai. Ankstyvą tuberkuliozę, anot gydytojos, galima aptikti tik peršvietus plaučius.

Ligą galima įtarti tokiais atvejais, jei žmogų vargina sausas kosulys, retai – atsikosėjimas su skrepliais ar krauju, bendras silpnumas, nuovargis, padidėjęs, ypač naktimis, prakaitavimas. Kartais sergančiuosius gana ilgą laiką vargina šiek tiek didesnė nei 37 laipsnių kūno temperatūra, vėlesnėse tuberkuliozės stadijose ji gali pakilti net ir iki 39 laipsnių.

Kaip išvengti?

Pasak I. Krikščikaitės, kuo imuninė žmogaus sistema stipresnė, tuo sunkiau prie jo kimba tuberkuliozės bacilos. Pagrindinės veiksmingos tuberkuliozės profilaktikos priemonės yra gerų ekonominių ir socialinių sąlygų užsitikrinimas, visavertė mityba, kuo ankstesnis sergančiųjų asmenų išaiškinimas, tinkamas gydymas.

Pastebima, kad tuberkulioze dažniausiai serga linkę į alkoholizmą, rūkymą ar narkotikus asmenys, o infekuotiesiems žmogaus imuno deficito virusu (ŽIV) tikimybė susirgti tuberkulioze išauga net 80 proc. Pasitaiko atvejų, kad tuberkulioze suserga visa šeima.

„Turime tokią šeimą, kurioje serga mama, tėtis ir dukra, kitoje šeimoje serga du broliai: pastarųjų motiną tuberkuliozė jau pasiglemžė“, - pastebi gydytoja. Blogiausia, kad į rizikos grupes patenkantys asmenys tuberkuliozės nesigydo, o kartu didėja ir rizika šia liga užsikrėsti sveikiems, nebūtinai asocialiems asmenims.

„Neretai tenka žmones skatinti, kad šie tuberkuliozę gydytų. „Rotary“ klubas jau ketverius metus besigydančius tuberkuliozę asmenis paremia maistu. Tokia praktika kol kas veikia. Jeigu žmogų nedomina nei jo paties sveikata, nei juolabiau aplinkinių gerovė, tai gaunami maisto paketai, verčia neužleisti ligos“, - sakė I. Krikščikaitė.

Pavojus užsikrėsti tuberkulioze, žinoma, neaplenkia ir medikų. „Mes su slaugytoja tuberkuliozės saugomės medicininėmis kaukėmis, kvarco lempomis, nuolat vėdiname kabinetą, dažnai plauname rankas“, - sakė I. Krikščikaitė.

Pernai gydėsi beveik 50 pacientų

Iš viso pernai nuo tuberkuliozės Kėdainių ligoninėje gydėsi 49 asmenys: į šį skaičių įėjo naujai išaiškinti ligos atvejai – tokių buvo 35, tuberkuliozės atkryčiai, pacientai sugrįžusieji po nesėkmingo gydymo ir po gydymo nutraukimo.

Kėdainių rajone nuo šios ligos kasmet miršta maždaug nuo penkių iki septynių žmonių.

Renata Smirnova

Mugė

Knypava.lt

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: