Švedai įveikti, liko pavyti danus

2013-03-04 | Skiltis: Krašto naujienos

Artėjantį pavasarį skelbia ne tik kasdien pasirodanti saulė, bet ir žembirbių bruzdėjimai. Bendrovė „Nordic Sugar Kėdainiai“ praėjusią cukrinių runkelių augintojus pakvietė į kasmetinį tradicinį seminarą, kad būtų aptartos saldžiųjų šaknų auginimo naujovės bei technologijos. Runkelių perdirbėjai nestokoja optimizmo – ilgametė analizė rodo, kad per pastaruosius aštuoniolika metų cukrinių runkelių derlius padidėjo net keturis kartus.

Rekordiniame sezone – rekordinis derlius

Bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris ypač džiaugėsi praėjusio sezono rezultatais. „Ne vienerius metus kalbėjome, kad norime pavyti gana pažangiai cukrinius runkelius auginančius skandinavus. Šiandien konstatuojame – švedus jau įveikėme derliumi, liko pasivyti danus. Praėjusiais metais mūsų augintojai viename hectare užaugino vidutiniškai po 63 tonas runkelių, švedams trūko kelių kilogramų iki 60 tonų, o danų derlius siekė 68 tonas. Džiugino mus ir baltojo cukraus derlius – mūsų fabrike jis buvo 10,7 tonos, švedų rezultatas kiek kuklesnis – 10,2 tonos, o danai pasiekė 12,3 tonos“, - geromis naujienomis dalijosi S. Mozeris. Jis priminė, kad metų pradžioje pasibaigęs runkelių perdirbimo sezonas truko 129 dienas, per jas perdirbta 723 tūkstančiai tonų runkelių.

Perdirbėjų teigimu, Lietuvos cukrinių runkelių augintojai labai nuosekliai keliauja numatytos programos „20x20x20“ link. Pagal ją numatyta, kad 2020 metais 20 procentų pažangiausiųjų augintojų užaugins po 20 tonų baltojo cukraus iš hektaro.

Svarbūs trys žingsniai

Seminare dalyvavęs „Nordic Sugar“ viceprezidentas žemės ūkio klausimams Christer Sperlingsson pagyrė lietuvius už jų pasiekimus, tačiau paragino neužmigti ant laurų: „Labai džiugu, kad lietuviai sparčiais žingsniais vejasi skandinavus, o švedus net aplenkė cukrinių runkelių auginimo sektoriuje. Turiu pastebėti, jog geras runkelių derlius priklauso nuo trijų sėkmingų žingsnių. Pirmiausia, būtina pasirinkti kokybišką sėklą ir ją laiku išberti į gerai paruoštas dirvas. Antras labai aktualus dalykas – teisingas azotinių trąšų panaudojimas. Panašu, kad lietuviai mėgsta pertręšti runkelius, taip pristabdo gerus rezultatus. O trečia aktualija – tvarkingas derliaus nuėmimas. Čia žemdirbiai dar turi rezervų, nes dalis runkelių prarandama nešvariai juos nukasant ar saugojant iki perdirbimo.“

Rinksis iš aštuoniolikos veislių

Cukrinius runkelius auginantys ūkininkai neslepia, kad pastaruoju metu jie gana sparčiai pažengė į priekį, tačiau žinių niekada nebūna per daug. Vilainių seniūnijoje ūkininkaujanti Ana Bertulienė pernai augino 40 hektarų runkelių. Viename hektare jų užaugino apie 78 tonas.

„Rezultatai tikrai geri, tačiau tai dar ne riba. Nuolat lankau seminarus, domiuosi naujovėmis. Juk mokslininkai atlieka daugybę tyrimų ir mielai jų rezultatais dalijasi su mumis. Ūkininkams lieka tik teisingai pasirinkti, kas jiems labiausiai tinka“, - sakė ūkininkė.

Žemės ūkio kooperatyvo „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai“ valdybos pirmininkas Algis Šleževičius sakė, kad jų organizacija vienija 250 žemdirbių.

„Mes gana glaudžiai bendradarbiaujame su perdirbėjais, tad bendromis pastangomis jau dveji metai mušame rekordus. Ypač džiaugiamės geru sėklų parinkimu. Jos pas mus atkeliauja iš Vokietijos, Danijos, Olandijos bei Lenkijos. Šįmet sėklas rinksimės iš aštuoniolikos veislių. Rezultatai rodo, kad einame teisingu keliu. Be to, ir gamta mums jau kuris laikas palanki. Nuolat gilindami žinias, mokydamiesi ir nebijodami naujovių, derlių rekordus gerinsime dar ne vienerius metus“, - įsitikinęs A. Šleževičius.

Vilija Mockuvienė

Mugė

Knypava.lt

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: