Patikimiausia apsauga nuo virusinio hepatito A – skiepai

2013-06-26 | Skiltis: Sveikata

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuvoje ir toliau stebimas sergamumo virusiniu hepatitu A didėjimas. Šių metų sausio – gegužės mėnesiais Lietuvoje užregistruoti 44 virusinio hepatito A atvejai, 2012 m. per tą patį laikotarpį buvo užregistruota 11 šios infekcijos atvejų.

 Didėjantis sergamumas virusiniu hepatitu A kelia nerimą ne tik Lietuvos, bet ir kitų Europos Sąjungos šalių specialistams. Susirgimai ypač paplito tarp keliautojų į Egiptą.

 Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, nuo 2012 m. lapkričio iki 2013 m. balandžio 30 d. virusinio hepatito A protrūkio metu susirgo 104 asmenys iš 15 Europos valstybių. Nustatyta, kad visi susirgusieji lankėsi Egipte. Lietuvoje per minėtą laikotarpį užregistruoti 4 susirgimų atvejai, kurie taip pat siejami su kelione į Egiptą.

 Š. m. vasario - balandžio mėnesiais šios infekcijos protrūkis kilo ir viename iš Italijos slidinėjimo kurortų, kur hepatito A virusu (HAV) užsikrėtė Lenkijos ir Vokietijos žiemos sporto mėgėjai, valgę virusu užterštą maistą (midijas). Susirgusių apklausos metu buvo nustatyta, kad jie nebuvo pasiskiepiję nuo virusinio hepatito A.

 Kas yra virusinis hepatitas A?

 Hepatitas A - tai virusinė infekcinė liga, pažeidžianti kepenis.

 Kaip užsikrečiama hepatito A virusu?

 Pagrindinis HAV plitimo būdas fekalinis - oralinis, t.y. virusas išskiriamas su išmatomis, o sveikam žmogui patenka per burną. Dažniausiai virusas patenka per maistą ir vandenį bei užterštas rankas.

 Kas turi didesnę riziką užsikrėsti HAV?

 • keliautojai į regionus, kur hepatitas A yra paplitęs (pvz., Azijos, Afrikos, Pietų Amerikos šalys);

• asmenys, artimai kontaktuojantys su sergančiuoju;

• švirkščiamųjų narkotinių medžiagų vartotojai;

• silpno imuniteto asmenys ar asmenys, sergantys lėtiniu hepatitu.

• vaikai dėl nepakankamų asmens higienos įgūdžių.

 Kokie yra hepatito A simptomai?

 Pagrindiniai ūminio hepatito infekcijos klinikiniai simptomai yra šie: nuovargis, pykinimas ir vėmimas, pilvo skausmas ar pūtimas, odos ir akių gleivinių pageltimas, patamsėjęs šlapimas, nedidelis karščiavimas ir apetito praradimas.

 Kaip apsisaugoti nuo hepatito A?

 Skiepytis. Lietuvoje rekomenduojamos dvi vakcinos dozės. Planinei imunoprofilaktikai pirmąją hepatito A vakcinos dozę rekomenduojama skiepyti vaikams, kai jie ruošiami leisti į vaikų kolektyvą (darželį ar mokyklą). Antra dozė skiepijama atsižvelgiant į vakcinos gamintojo rekomendacijas. Keliautojams į endeminius regionus rekomenduojama pasiskiepyti šešias savaites iki išvykimo. Įskiepijus abi vakcinos dozes pasiekiama beveik 100% apsauga, kuri trunka apie 20 metų.

 Kruopščiai plauti rankas. Įrodyta, kad taisyklingai plaunant rankas švariu tekančiu vandeniu su muilu nuo jų pašalinama beveik 95 proc. žmogui patogeninių bakterijų ir virusų. Nesant galimybės rankų nusiplauti, keliautojams rekomenduojama rankas valyti drėgna servetėle. Svarbu dažnai ir kruopščiai valyti rankas kūdikiams ir mažiems vaikams.

 Vartoti saugų maistą ir vandenį:

 naudoti tik tinkamai termiškai apdorotą maistą, vaisius ir daržoves kruopščiai nuplauti švariu tekančiu vandeniu, patartina nulupti;

kelionėse (ypač į endemines šalis) vartoti tik fasuotą arba virintą geriamąjį vandenį bei tokiu vandeniu valytis dantis;

vengti vartoti ledo gabalėlius kokteiliuose ir vengti maisto iš gatvės pardavėjų;

vengti termiškai neapdorotų jūros produktų.

 Parengė Epidemiologinės priežiūros skyrius.

 Daugiau informacijos:

Beata Bukotaitė

8 614 71720, beata@ulac.lt

Švietimo ir komunikacijos skyrius

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Knypava.lt

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: