Atviras LR Sveikatos apsaugos ministro V. P. Andriukaičio laiškas šalies mokykloms

2013-01-02 | Skiltis: Kultūra ir švietimas

Mieli moksleiviai, mokytojai, mokyklų bendruomenių nariai,

Parašyti šį laišką mane paskatino būrelis jaunų gimnazisčių. Nepabūgę nei ankstyvo ryto tamsos, nei spaudžiančio šalčio, nei žvarbaus vėjo, gimnazistės mokyklos prieigose žėravo degančiomis cigarečių ugnelėms, pūsdamos besisklaidančius tabako dūmus.

Tuomet, eidamas į darbą, stabtelėjau prie šio būrelio ir užkalbinau - lauke taip šalta, iki pamokų pradžios dar geras pusvalandis, o Jūs bendraujate traukdamos į save cigarečių dūmus? Negalėjau abejingai praeiti, todėl nutariau nuoširdžiai pasikalbėti: ar žinote kokią žalą rūkymas daro jaunam organizmui, kad šiandien įkvėptas tabako dūmas gali paveikti ne tik Jūsų, bet ir po kelerių metų gimsiančio kūdikio sveikatą?

Neabejoju, kad išsilavinęs mūsų jaunimas žino liūdną pasaulio statistiką: nuo rūkymo sukeltų ligų kasmet miršta 3.5 milijono žmonių, o kiekvieną dieną - apie 10 000. Rūkymas sąlygoja apie 20 procentų bendro Lietuvos mirtingumo, tai yra apytiksliai 7000 Lietuvos gyventojų miršta prieš laiką nuo rūkymo sukeltų ligų. Tyrimais įrodyta, jog metus rūkyti žymiai sumažėja rizika susirgti rūkymo sukeltomis ligomis. Vadinasi, milijonų mirčių būtų galima išvengti vien atsisakius šio žalingo įpročio. Prognozuojama, kad 2020 metais tabakas bus pagrindinė ligų ir mirčių priežastis, o kiekvienais metais nuo jo sukeltų ligų mirs 10 milijonų žmonių. Tai daug daugiau nei mirštama nuo ŽIV, tuberkuliozės, gimdymo komplikacijų, savižudybių, žmogžudysčių ar žūvama autoavarijose.

Tąkart moksleivės numetė cigaretes, įsitraukė į diskusiją, nors kad esu Sveikatos apsaugos ministras pasakiau tik atsisveikindamas. Tačiau noriu paklausti ne tik tą rytą sutiktų merginų: ar tikrai norite po kelerių metų tapti statistiniu vienetu, palikusiu neįgyvendintas savo svajones, siekius ir tikslus?

Lietuvos Seimas 2013-uosius paskelbė Sveikatingumo metais. Kviečiu visų Lietuvos mokyklų vadovus, mokytojus, mokinius plačiai ir garsiai kalbėti apie rūkymo žalą, bendromis pastangomis rengti akcijas prieš rūkymą, alkoholio ir kitų psichotropinių medžiagų vartojimą. Pradėkime nuo savęs, nuo mokyklos prieigų, kad jų nedarkytų net atsitiktinai numestos nuorūkos, o jauni žmonės sąmoningai trokštų išsaugoti brangiausią turtą - sveikatą. Tik tokiu keliu žengiant, anot Lietuvos šviesuolio filosofo ir švietėjo Vydūno, galima ilgai išlaikyti „sveikatą, jaunumą ir grožę”.

Būčiau dėkingas, jei mokyklos savo iniciatyvomis prisijungtų prie Sveikatingumo metų idėjos įgyvendinimo. Laukiu Jūsų idėjų, minčių ir pasiūlymų, rašykite man: Vytenis.Andriukaitis@sam.lt

Nuoširdžiai Jūsų -

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis

Sam.lt

Knypava.lt

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: