Greta Griškevičiūtė. Rūkymo žala maskuojama patraukliu įvaizdžiu

2012-03-30 | Skiltis: Nuomonė

Tabako pramonės gigantai, siekdami išlaikyti ir plėsti rinką, neseniai sukūrė naują cigarečių gamybos technologiją: į cigarečių filtrą integruojamos želatininės mentolio kapsulės. Tokių cigarečių jau galima įsigyti ir Lietuvoje. Tuo tarpu, Vokietijos vėžio tyrimų centras (DKFZ) ragina uždrausti prekybą tokiais gaminiais visoje Europoje. JAV, Tasmanijoje (Australija), Kanadoje ir kitose šalyse jau nebeprekiaujama tam tikrų skonių cigaretėmis, kurios gali daryti žalingą įprotį patraukliu ir skaniu, tačiau mėtų aromatas, nepaisant didelės žalos, kol kas į šiuos sąrašus nei vienoje šalyje dar neįtrauktas.

Mentolio žala sveikatai

Tabako gaminiams naudojamas mentolis išgaunamas sintetiniu būdu. Mentolis pasižymi šaldančiu, nuskausminančiu ir nedidelį gleivinių tirpimą sukeliančiu poveikiu, todėl dūmai įkvėpiami lengviau ir giliau, be to, dažnai yra klaidingai manoma, kad toks rūkymas - mažiau žalingas. Mėtinės cigaretės dirgina burnos gleivinės receptorius, todėl išsiplečia koronarinės kraujagyslės ir bronchai. Specialistai primena, kad šis aromatas mažina jautrumą nikotinui, skatina intensyvesnį ir „gilesnį“ rūkymą, tai pat manoma, kad mentolis didina tabako komponentų absorbciją plaučiuose. Cigaretėse su kapsulėmis šio komponento yra gerokai daugiau nei įprastose mėtinio skonio, todėl pavojus sveikatai ir vėžio rizika žymiai padidėja.

Mentolis „gilina“ priklausomybę

Daugybė JAV atliktų tyrimų parodė, kad šio skonio cigarečių pasiūla išplėtė rūkančiųjų skaičių. Kitais tyrimais įrodytas padidėjusios priklausomybės potencialas: nustatyta, kad rūkantiems mėtų skonio cigaretes yra žymiau sunkiau atsisakyti šio žalingo įpročio, nei įprasto tabako rūkytojams.

Kaip teigiama, Pasaulio sveikatos organizacijos Tabako kontrolės pagrindų konvencijoje, kurią Lietuva ratifikavo dar 2004 m. „visuomenės sveikatos požiūriu, tabako gaminiams negali būti naudojami jokie patrauklumą žadinantys komponentai, nes tai stipriai didina jų vartojimą“.

Atgimusios mėtų skonio cigaretės

Mėtų skonio cigaretės pasaulyje nėra naujiena, tačiau pradėtų naudoti kapsulių dėka mentolio aromatas ir skonis yra žymiai intensyvesni, nei cigarečių, kuriose mentolio dedama tiesiai į tabaką. Kol kas mentolio aromatas pristatytas tik kaip vienas iš daugybės galimų, todėl tikėtina, kad pasiteisinus šio produkto sukūrimui, asortimentas sparčiai išaugs.

Tabako gamintojai apgalvotai sukūrė produktą, kurio vartojimas primena žaidimą - mėtinis aromatas, sustiprinamas suspaudus kapsulę filtre. Žalingas įprotis įgavęs naują intensyvų skonį, tampa neatsiejamu jauno, naujoves mėgstančio ir nepriklausomo žmogaus atributu. British American tabako direktorius Austrijoje, komentuodamas šį produktą sakė: „Šis produktas atitinka vartotojų poreikius ir pateisina įsivyravusią tendenciją: Aš darau ką noriu, kai noriu“. Blogiausia, kad tabako pramonei „darant ką nori, kai nori“ visame pasaulyje priklausomi nuo rūkymo tampa vis jaunesni žmonės.

Pranešimas parengtas pagal Vokietijos vėžio tyrimo instituto ataskaitą. Su visu dokumento tekstu galima susipažinti:

http://www.dkfz.de/de/tabakkontrolle/download/Publikationen/RoteReihe/Band_17_Menthol_Capsules_in_Cigarette_Filters_en.pdf

Nacionalinė tabako ir alkoholio kontrolės koalicija

Knypava.lt

Rašykite komentarą

Saugumo kodas: